Niektoré plastové fľaše sa nedajú zálohovať

SlovenskoSpravodajstvo

V blízkej budúcnosti sa neplánuje rozšírenie systému.

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek funguje na Slovensku dlhšie ako rok. Na trhu sa však stále nachádzajú obaly, ktoré do automatov nepatria. Ide najmä o fľaše od mlieka, džúsov či sirupov. Podľa envirorezortu by boli ťažšie spracovateľné v rámci ich opätovného využitia. Rovnako sa nezálohujú obaly od potravín, ktoré sa nerátajú medzi nápoje, ako je olej, ocot či drogéria. V tejto súvislosti sme oslovili ministerstvo životného prostredia s otázkou, či neplánuje rozšíriť tento systém.

„Zálohovanie sa začalo s kategóriou nápojov, ktoré sú pre recykláciu a následné opätovné využitie najefektívnejšie a sú pre nich stanovené prísnejšie ciele na úrovni Slovenska a Európskej únie. Je možné, že po zabehnutí zálohového systému sa budú rozvíjať aj zálohové systémy pre ďalšie plastové obaly od potravín a nápojový sektor sa tak stane inšpiráciou pre ostatné potravinové odvetvia,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu Juraj Smatana.

Foto
Od začiatku tohto roka sa vyzbieralo viac ako 184 miliónov obalov / TASR

Envirorezort v blízkej budúcnosti nerozšíri tento systém. Avizuje však, že začal využívať skúsenosti v snahe optimalizovať zber sklenených fliaš. Zálohovanie plastových obalov podľa Smatanu zatiaľ prekonalo očakávania.

„Optimistické scenáre počítali s dosiahnutím návratnosti nápojových obalov na úrovni 60 percent. Reálna návratnosť však napokon prekročila hranicu 70 percent. Celkovo sa počas prvého roka vyzbieralo viac ako 820 miliónov obalov. Aktuálne je verejnosti dostupných celkovo 3 085 odberných miest, dodal Smatana.

Od začiatku tohto roka sa vyzbieralo viac ako 184 miliónov obalov.

Komentáre