Niektoré priechody v Košiciach majú nové osvetlenie

KošiceSpravodajstvo

Mesto vybudovalo aj nové svetelné body.

V závere minulého roka sa v Košiciach uskutočnila výstavba bezpečných priechodov pre chodcov, a to na Moldavskej ceste v blízkosti vysokoškolských internátov a zastávky MHD a na Štefánikovej ulici. Priechody sú v oboch lokalitách zvýraznené a nasvietené špeciálnymi asymetrickými smart LED svietidlami. Vďaka tomu sa podľa mesta zlepšila viditeľnosť a bezpečnosť chodcov a znížilo sa riziko dopravných nehôd. Na Moldavskej ceste sa zároveň v priebehu budúceho mesiaca vymení rozvádzač verejného osvetlenia za smart rozvádzač.

Chodci sú viditeľnejší aj na frekventovanej ceste na Štefánikovej ulici v Starom Meste.

„Okrem nového osvetlenia nad priechodom z oboch strán je tu osadené aj dopravné značenie s výstražnými blikačmi. Tie sa vďaka detekcii chodca rozblikajú a upozornia vodičov ešte predtým, ako niekto vstúpi na vozovku,“ uviedlo mesto.

Práce majú byť ukončené začiatkom jari. Doposiaľ si vyžiadali viac ako 36-tisíc eur, výsledná suma však bude známa po ukončení prác.

Galéria k článku

K zvýšeniu bezpečnosti Košičanov prispeje aj doplnenie svetelných bodov verejného osvetlenia v lokalitách, kde doposiaľ chýbalo. Celkovo 17 nových stĺpov verejného osvetlenia so smart LED svietidlami pribudlo v mestských častiach Sever a Sídlisko KVP.

Bezpečnejšie sa môžu cítiť obyvatelia na Krupinskej ulici na Severe, kde pribudli lampy medzi ulicami Nitrianska a Stará spišská cesta. Osvetlený je po novom aj chodník v parku, ktorý spája ulice Kustrova a Čárskeho. Na Kustrovej ulici sa vymenil aj rozvádzač verejného osvetlenia za smart rozvádzač s diaľkovým riadením,“ doplnil košický magistrát.

Na Sídlisku KVP osvetľuje deväť nových stĺpov chodník na Triede KVP pri zastávke MHD Starozagorská, v úseku od čerpacej stanice po križovatku s ulicou Jána Pavla II.

„Umiestnenie nových stĺpov zároveň počíta aj s budúcim rozšírením chodníka a vytvorením cyklochodníka,avizovalo mesto.

Projekt bol vyčíslený na viac ako 116-tisíc eur, pričom dielo je financované zo schváleného úveru účelovo určeného na obnovu verejného osvetlenia v meste.

Komentáre