Niektoré východoslovenské obce začínajú šetriť pitnou vodou

VýchodSpravodajstvo

Vydali viacero nariadení, ktorými obmedzujú jej spotrebu.

Extrémne sucho zasiahlo tretinu Slovenska, zvyšné územie trpí výrazným suchom. Poľnohospodári hovoria o najväčšom suchu za posledných päť rokov a boja sa rozsiahlejších požiarov. Výdatnejšie zrážky nás zatiaľ podľa meteorológov nečakajú, aj preto vodári vyzvali niektoré obce, aby vydali nariadenia, ktoré obmedzujú spotrebu pitnej vody.

„V podzemných vodárenských zdrojoch sa v niektorých lokalitách prejavuje znížená výdatnosť prameňov a vrtov. Vzniknutú situáciu riešime k spokojnosti spotrebiteľov pitnej vody. Vzhľadom na klimatické pomery vo všeobecnosti je žiaduce uvedomelo využívať pitnú vodu. Do budúcnosti je žiaduce uvažovať o rozšírení vodárenských zdrojov výstavbou vodárenskej nádrže, ktorou by sa zvýšilo disponibilné množstvo pitnej vody určenie na zásobovanie obyvateľov,“ uviedla vo svojom stanovisku Východoslovenská vodárenská spoločnosť.

Niektoré obce v Košickom a Prešovskom kraji však hlásia nedostatok pitnej vody. Počas víkendu zaznamenali výpadok vody v obci Ruskov, situáciu vyriešili zásobovaním z cisterny.

„Na vodárňach mi povedali, že oni už vodu nedopĺňajú a že tam už nie je žiadny prítok. To znamená, že vyprázdni sa vodojem a koniec. Tie časti obce, ktoré sú nižšie položené, ktoré idú samospádom alebo kde sa voda ľahšie dotlačí, tak tam je ešte aspoň aká-taká voda, kým sa aj tá nevyčerpá. Vraj vodárne nosili vodu posledné dva týždne s cisternami do vodojemu a dopĺňali,“ povedal starosta Ruskova Starosta Martin Smrčo s tým, že to nie je udržateľný režim a treba nájsť dlhodobé riešenie.

Foto
Extrémne sucho zasiahlo tretinu Slovenska (Ilustračná fotografia) / TASR

Situácia je katastrofálna aj podľa starostu obce Pača v rožňavskom okrese, kvôli ktorej sa tam uskutočnilo aj verejné zhromaždenie. Problémy s vodou už dlhodobo evidujú v bardejovskom okrese. Začiatkom minulého týždňa sa vyskytol problém v obci Kurov, keď polovica obce nemala vodu. Opatrenia začali platiť v obciach Tarnov a Kurima.

Ako pre Rádio Košice uviedla starostka Tarnova Anna Kuľková, svojich obyvateľov vyzvali, aby pitnou vodou nepolievali záhrady či nenapúšťali bazény, ľudia tak majú úžitkovú vodu z potoka:

„My už zdroj vody riešime od roku 2016, keď sme začali stavať bytovky, len to je tiež dlhodobý proces s tým, že nájsť lokalitu, zdroj vody, kde sú pramene, ktoré by nám zvýšili výdatnosť vodojemu, takže my to tu riešime už dlho. To, že sme vyhlasovali a dávali na stránku, aby ľudia šetrili vodou, bolo preto, že je sucho, plus menšia porucha.“

V Kurime už evidujú rapídny pokles vody aj v studniach. Na polievanie záhrad nosia vodu domácnostiam miestni hasiči, ktorí priebežne dopĺňajú nádoby obyvateľom. Starosta Kurimy Ján Bartoš skonštatoval, že zatiaľ ich bardejovskí vodári nechcú obmedzovať, no budú musieť zasiahnuť, ak sa situácia nezlepší:

„Jediné, v čom my vidíme záchranu, je to, že od mesta Giraltovce, od ktorého my sme vzdialení nejakých 22 kilometrov, aby potiahli Starinu, lebo z vodnej nádrže Starina je potiahnuté až po Giraltovce a my starostovia sa to teraz na tej našej strednej Topli snažíme nejako pretlačiť. Ale viete, to sú milióny a nie päť ani desať a treba na to zdroje.“

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý spravuje vodné nádrže na východe, teda Bukovec aj Starinu, nám prostredníctvom svojho hovorcu Mariána Bocáka potvrdil, že vody je v nich dostatok:

„Obdobie sucha bude čím ďalej, tým častejšie, a preto by sa mal každý obyvateľ zaoberať jej šetrením a zároveň by mal štát začať uvažovať o budovaní ďalších akumulátorov vody v krajine, medzi ktoré bezpochyby patria aj veľké vodné stavby. SVP zo zákona nemôže prijímať a vydávať rozhodnutia. To rieši okresný úrad a samosprávy.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre