Niektorí občania, ktorí požiadali o voľbu poštou, sa sťažujú na neúplné sady hlasovacích lístkov

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

Rezort vnútra upozornil obce, aby na reklamácie voličov reagovali urýchlene.

O voľbu poštou v blížiacich sa parlamentných voľbách požiadalo viac ako 55-tisíc občanov. Voliči sa však sťažujú na to, že nedostali úplnú sadu hlasovacích lístkov. Niektoré chýbajú, iné dostali duplicitne. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) zatiaľ zaznamenalo štyri oznámenia o chybných zásielkach pre voľbu poštou. Rezort v tejto súvislosti prostredníctvom okresných úradov upozornil všetky obce na Slovensku, aby na reklamácie voličov reagovali urýchlene a novú sadu hlasovacích lístkov zaslali voličovi, pokiaľ je možné, ešte v ten istý deň.

Foto
Voľba poštou zo zahraničia / TASR

MV SR musí do 25. januára zaslať hlasovacie lístky, obálky a poučenie o spôsobe hlasovania voličom, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a požiadali o voľbu poštou. Koalícia PS-Spolu včera (23.1.) informovala o sťažnostiach voličov zo zahraničia, ktorým neboli doručené všetky hlasovacie lístky. „V prípade, že volič nedostal v obálke úplnú sadu hlasovacích lístkov alebo sa vyskytol iný nedostatok, je potrebné, aby túto skutočnosť hneď oznámil odosielateľovi a bude mu obratom zaslaná nová sada hlasovacích lístkov,“ uviedol rezort vnútra.

Voliči by mali kontaktovať odosielateľa, teda tú obec, ktorá im hlasovacie lístky zaslala, respektíve ministerstvo, ak im zaslalo hlasovacie lístky. MV SR pri tomto probléme argumentuje tým, že ide o ľudský faktor, keďže sady volebných materiálov skladajú do obálky zamestnanci obecných úradov, mestských úradov a zamestnanci odboru volieb referenda a politických strán. „Odporúčame, aby mail, ktorým požiada o novú sadu hlasovacích lístkov obec, zaslal pre informáciu v kópii aj na adresu volby@minv.sk,“ dodalo MV SR. Parlamentné voľby sa uskutočnia 29. februára. O hlasy voličov sa uchádza 25 politických subjektov.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre