Niektorí Ukrajinci sa vracajú domov. Dôvodom je nedostatok financií či strach o majetok

VýchodVojna na Ukrajine

Pohyb na hraniciach je aktuálne obojsmerný.

Vojna na Ukrajine trvá niekoľko týždňov. V prvých dňoch od jej vypuknutia smerovalo na Slovensko množstvo odídencov. Pohyb na hraniciach je aktuálne obojsmerný.

„Evidujeme mierny, postupný nárast občanov Ukrajiny smerom zo Slovenskej republiky na Ukrajinu. Avšak nemožno to jednoznačne pripísať len Ukrajincom vracajúcim sa domov. Ide napríklad aj o pendlerov vracajúcich sa domov, ktorí dochádzajú za prácou a tiež víkendové nákupy Ukrajincov na našom území,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Ukrajinci chcú vedieť aj to, v akom stave je ich majetok. Podľa poradcu premiéra Eduarda Buraša je viacero dôvodov k návratu odídencov:

„Nemajú finančnú hotovosť, dochádza im finančná hotovosť, pobyt na Slovensku je pre nich drahý. Pokiaľ neovládajú jazyk, nedostávajú podporu, nenašli si prácu alebo si prácu nehľadajú. Vracajú sa naspäť a prečkajú to buď v Zakarpatskej oblasti, alebo sa vrátia naspäť tam, odkiaľ prišli, pokiaľ ich tie nehnuteľnosti alebo niečo doma čaká.“

Foto
Od začiatku vojny prišlo na Slovensko viac ako 340-tisíc Ukrajincov (Ilustračná fotografia) / TASR

Vlaky z východu na západ Ukrajiny sú podľa Buraša dennodenne plné:

„Vlaky prichádzajú v nepravidelných intervaloch a kto prichádza v nich? Tak väčšinou to boli ľudia, ktorí prichádzajú z tých zničených oblastí Ukrajiny a v zlom psychickom a duševnom stave. Plus ľudia s hendikepom a na vozíčkoch.“

Buraš zatiaľ nepredpokladá opätovný odchod našich východných susedov na Slovensko. O narastajúcom počte navrátilcov svedčia aj víkendové čísla:

„Do Vyšného Nemeckého prišlo približne 1700 ľudí a 1600 vycestovalo. To znamená, že ten nepomer nie je veľký. Takisto ako u osobných vozidlách, koľko prišlo na Slovensko a koľko odišlo zo Slovenska. Je ťažké predpokladať, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, ale, samozrejme, že tak, ako sa očakáva silný útok zo strany Ruska smerom na Donbas, Doneck, tak je možné očakávať aj ďalší prílev ľudí smerom do Zakarpatska a Užhorodu.“

Na väčšine územia Ukrajiny prevláda pravoslávna cirkev. Veľkú noc budú preto v rámci možností oslavovať v týchto dňoch.

„Ťažko teraz hovoriť o oslavách, pretože ľudia si ratujú vlastný holý život, pokiaľ boli 30 dní v bunkroch alebo v bezpečnostných krytoch. Jednoducho, ľudia bez jedla, stravy a vody. Oni nemyslia na Veľkú noc ako my, ale myslia na to, ako zachrániť svoje životy,“ dodal Buraš.

Od začiatku vojny prišlo na Slovensko viac ako 340-tisíc Ukrajincov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre