Niektorí východniari sa v neskorších hodinách k liekom nedostanú, dokonca ani po ošetrení na pohotovosti

VýchodSpravodajstvo

Na východe funguje iba jedna nonstop lekáreň.

Počas uplynulých týždňov nám do redakcie takto prišiel tip od poslucháča z východu, ktorý sa v neskorších hodinách po ošetrení na pohotovosti nevedel dostať k liekom. Kým totiž pohotovosť funguje do 22.00 hod., pohotovostná lekáreň iba do 20.00 hod., a tým pádom si predpísané lieky mohol vybrať až ráno. Podľa jeho vlastných slov sa tak oplatí už počkať do rána na ošetrenie u svojho lekára a nezaťažovať pohotovosť. Lekárne spadajú zväčša pod kraje a košická župa nám na otázku riešenia tejto situácie odpovedala, že do prevádzkových časov nezasahuje. Podľa nej teda nevie zabezpečiť prevádzku takejto lekárne aspoň v každom okresnom meste.

„Organizovanie lekárenskej pohotovostnej služby sa zakladá na dohode medzi Slovenskou lekárnickou komorou a konkrétnou lekárňou v danom meste. Košický samosprávny kraj (KSK) do tohto procesu nezasahuje. V prípade, že nedôjde k dohode medzi lekárňou a stavovskou organizáciou, vtedy samosprávny kraj nariadi poskytovanie lekárenskej pohotovostnej služby lekárni, ktorá sa nachádza čo najbližšie k ambulantnej pohotovostnej službe,“ vysvetlila hovorkyňa kraja Katarína Strojná.

Jediná pohotovostná lekáreň pre celý kraj, ktorá je otvorená dlhšie ako pohotovosť, je v Košiciach na Toryskej. Ambulancie tu ordinujú do 22.00 hod., pričom lekáreň je otvorená ešte pol hodinu dlhšie, teda denne od 7.30 do 22.30 hod.

„Lekárne otvorené do 21.00 hod. sú v okrese Michalovce a Sobrance. V okresoch Trebišov, Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica sú otvorené do 20.00 hod.,“ doplnila Strojná.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

O niečo priaznivejšia je situácia pre obyvateľov Prešovského kraja. Tu sa nachádzajú až dve lekárne, ktoré sú otvorené nonstop, resp. mimo štandardných otváracích hodín. Hovorkyňa župy Daša Jeleňová nám uviedla, že sa obe nachádzajú priamo v metropole Šariša:

„Jedna verejná lekáreň má schválený prevádzkový čas 24 hodín, 7 dní v týždni vrátane sviatkov a druhá verejná lekáreň má schválený prevádzkový čas od 7.00 – 22.00 hod., 7 dní v týždni nepretržite vrátane sviatkov.“

Určité obdobie bolo poskytovanie lekárenskej pohotovostnej  služby zákonom upravené tak, aby bola zabezpečovaná od 16.00 do 22.30 hod.

„Avšak z analýz, ktoré si robili jednotliví poskytovatelia lekárenskej starostlivosti, pri poskytovaní služieb najmä po 20.00 hod. a hlavne v okresoch s menším počtom obyvateľov ako Medzilaborce, Levoča, Stará Ľubovňa, či Snina bola návštevnosť lekárenskej pohotovostnej služby minimálna až nulová. Preto je zrušenie tohto časového rámca opodstatnené,“ vysvetlila Jeleňová.

V súčasnosti je tak podľa nej poskytovanie lekárenskej pohotovostnej služby zabezpečené v jednotlivých okresoch podľa potrieb obyvateľov. S týmto ale nemusia súhlasiť najmä tí, ktorí bývajú v okrajových častiach žúp a lekáreň je pre nich vzdialená príliš ďaleko. Riešenie tejto situácie k spokojnosti obyvateľov a pacientov je tak v nedohľadne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre