Nielen ľudia môžu trpieť alergiami. Alergia u psov je častou príčinou problémov

SlovenskoSpravodajstvo

Svet v ktorom žijeme obsahuje rôzne cudzorodé látky, ktoré dýchame, jeme a pijeme a to sa samozrejme odráža aj na počte alergických stavov nielen u ľudí, ale aj u zvierat.

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky z okolitého prostredia. Okrem ľudí však môže citeľne potrápiť aj zvieratá.  Vo viac ako osemdesiatich percentách sa najviac prejavujú kožné príznaky a tráviace ťažkosti. U psov majú síce alergie odlišné príznaky, no pôvod vzniku je rovnaký.

Alergie sa u zvierat delia na dve hlavné skupiny. Prvou sú alimentárne – teda potravinové alergie. „Alimentárne alergie sú spôsobené zložkou potravy. Či už je to nejaká obilnina, mäso alebo iný druh bielkovinovej zložky v potrave, môže to vyvolať problémy alergického charakteru,“ informuje veterinárka Darina Pilecká.

Druhou skupinou sú alergie inhalačné. Tie sú spôsobené alergénmi zo vzduchu, ktoré vdychujeme. V praxi sa podľa veterinárky vyskytujú častejšie. „Každý deň máme pacientov, ktorí trpia alergickým prejavom na koži z inhalačných alergií. Medzi najčastejšie príznaky patria ekzematózne zmeny na koži, chronické zápaly uší, svrbenie celého tela a hlavne tvárovej časti. U zvierat sa to môže prejavovať vylizovaním a vykusávaním kože na chodidlách,“ objasnila veterinárka.

Práve spomínané svrbenie je základným signálom toho, že nášho domáceho miláčika môže trápiť alergia. Psík sa škriabe viac ako inokedy, a to aj na miestach, kde má jemnejšiu pokožku. „Alergické psy sa začnú škrabať a len tak z ničoho nič neprestanú. To svrbenie a škrabanie bude mať pravdepodobne stúpajúcu tendenciu a určite treba navštíviť veterinára, ak sa majiteľovi psíka niečo nezdá. Psom to môže byť naozaj nepríjemné a nemajú jednu noc, kedy by sa pokojne vyspali,“ dodala Pilecká.

Ďalšou skupinou sú psy, ktorí síce nemajú viditeľné kožné prejavy, ale majú permanentne zapálené uši.  Ide o veľmi často vyskytujúci sa problém, ktorý je ale podľa veterinárky Dariny Pileckej v mnohých prípadoch podceňovaný. „Tento problém môže trvať aj niekoľko rokov a majiteľ si môže myslieť, že nejde o nič vážne  alebo že je to napríklad „len“ chronický zápal uší. Nemusí to byť len o chronickom zápale uší a ten zápal tam môže byť kvôli tomu, že pes je alergik. Ak sa ten alergický stav začne riešiť zvieraťa, tak sa aj chronický zápal dokáže zmierniť,“ povedala.

Foto
ilustračné foto / TASR

Chronický zápal uší je ale vo všeobecnosti veľmi bolestivý. Ak sa nelieči včas, vie psíka poriadne potrápiť. Spôsobiť mu to môže i vážnejšie zdravotné komplikácie. Spozornieť by ste mali ale najmä vtedy, ak sa vám zdá, že sa pes správa inak ako obvykle. S návštevou veterinára by ste v takom prípade nemali váhať.

„Ak človek spozoruje, že jeho pes sa škrabe a nemá parazity, netreba to nechať tak a mal by sa prísť ukázať k veterinárovi. Ten zváži, čo sa s týmto problémom dá robiť, urobí alergické testy, stery, ale hlavne vyspovedá majiteľa v akých podmienkach žije, čo žerie a ako to začalo,“ vyzýva veterinárka Pilecká.

Príčiny alergických príznakov u zvierat najlepšie diagnostikuje krvný test. Ten by mal s najväčšou pravdepodobnosťou určiť problémový alergén. „Psíkovi sa vezme krv na rozbor a následne sa zistí, na aké alergény vznikla citlivosť. Samozrejme existujú ak kožné testy, to už je na lekárovi, ktorý test zvolí,“ povedala o spôsobe diagnostiky Pilecká.

„Vo väčšine prípadov sú na vine skladové roztoče. S týmito roztočmi sa stretávame na strukovinách, orieškoch, pekárenských výrobkoch a tak ďalej. Nachádzajú sa na ľudských potravinách aj na suchom psom krmive,“ objasnila veterinárka. Ako však dodala, častokrát za alergický stav zvieraťa nie sú zodpovedné samotné granule, ani ich zloženie či kvalita, ale roztoče, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. „Majitelia môžu skúšať rôzne značky granúl, ale ak sú na vine skladové roztoče, zmena značky nepomôže, pretože skladové roztoče sú na všetkých značkách granúl,“ dodáva.

Pri potravinovej alergií sa u psíka veľmi často prejavuje podráždenie pokožky, nevoľnosť a podobné zažívacie problémy. Po jej zistení sa daná zložka potravy, ktorá mu pravdepodobne škodí, zo stravy vylúči. To platí aj v prípade granúl. „Ak chcete zistiť, či na vine sú granule, skúste kŕmiť psa 5 až 6 týždňov domácou stravou. Tým sa dá eliminovať možnosť, že sa pes dostane k skladovým roztočom,“ radí Pilecká.

Pre zvieratá je domáca strava prospešná aj preto, lebo je bohatá na sacharidy, vitamíny, minerály, a bielkoviny. Granule hlavne v tých nízkych cenových reláciách obsahujú podľa Pileckej veľa farbív, chémie a podobne. Ako povedala, ak je pes po celý čas kŕmený lacnejšími granulami, niet sa čo čudovať, ak sa u neho objavia zdravotné problémy.

Foto
ilustračné foto / TASR

„Keď už kŕmiť granulovanou stravou, tak nesiahať po lacných granulách, ktoré sa predávajú v hypermarketoch. Keď vidíte, že 10 kíl granúl stojí 7 eur, tak aká môže byť skladba takej granuly? Treba si uvedomiť, že v takých granulách nemôžu byť žiadne plnohodnotné komponenty,“ zhodnotila trh s granulami Pilecká.

Alergia sa u psa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie však v období, keď je jeho imunita oslabená. Objaviť sa môže tak ako u psíkov, ktorých máte v byte, ako i tých, ktorý sú chovaný vonku. „Psík, ktorý je chovaný vonku má menší predpoklad, že bude trpieť alergiou na roztoče. Nie je chovaný v byte, takže celkovo neprichádza tak často do styku s prachom a roztočmi. Bohužiaľ psíky, ktoré sú chované v byte sa nemôžu izolovať od alergénov, ktoré ich obklopujú,“ povedala veterinárka.

V prípade alergie na peľ, by sa mal ale psík čo najmenej pohybovať v takomto prostredí. Samozrejme, je nemožné, aby celú peľovú sezónu nevychádzal von, avšak v danom období odporúča veterinárka Darina Pilecká viaceré opatrenia. „Psík by mal po každej prechádzke absolvovať sprchu aby sa omyl od peľu. Takisto je dôležité časté čistenie pelechu. Keď je už alergia v pokročilom štádiu, treba pristúpiť k medikamentóznej liečbe,“ uzavrela Pilecká.

Zvýšená starostlivosť o psíka je v danom období viac než nevyhnutná, a preto by sa nemala podceňovať. Veď tak ako to platí u ľudí, zdravie si musíme chrániť...je to predsa to najvzácnejšie, čo máme.

 

Autor: IVANA PADOVÁ

Komentáre