Nobelova cena za fyziku poputuje do rúk tímu vedcov za experimentálne metódy vo výskume dynamiky elektrónov v hmote

SvetZaujímavosti

Medzi nimi je aj fyzik maďarského pôvodu.

Švédska Kráľovská akadémia vied oznámila, že tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získali francúzsky fyzik Pierre Agostini, fyzik maďarského pôvodu Ferenc Krausz a francúzska fyzička Anne L’Huillierová za experimentálne metódy vo výskume dynamiky elektrónov v hmote:

„Ocenili ich za ich experimenty, ktoré ľudstvu poskytli nové nástroje na výskum sveta elektrónov vo vnútri atómov a molekúl.“

Foto
Krausz pôsobí v Inštitúte Maxa Plancka pre kvantovú optiku v Nemecku / TASR

Laureáti svojím výskumom umožnili skúmanie procesov, ktoré kvôli ich rýchlosti nebolo možné pozorovať. Agostini pôsobí na Ohio State University v Spojených štátoch, Krausz v Inštitúte Maxa Plancka pre kvantovú optiku v Nemecku a na Mníchovskej univerzite a L’Huillierová na Lundskej univerzite vo Švédsku. Spoločne ukázali spôsob, ako vytvoriť mimoriadne krátke záblesky svetla. Tie sa dajú použiť na meranie rýchlych procesov, v rámci ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia energiu. Javy s rýchlym pohybom pri vnímaní ľuďmi splývajú jeden do druhého tak, ako je film pozostávajúci z nehybných obrazov vnímaný ako nepretržitý pohyb. Na výskum krátkych javov je potrebná špeciálna technológia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre