Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah

SvetSpravodajstvo

Za svoj nekompromisný a súcitný prienik účinkov kolonializmu získal Nobelovu cenu za literatúru za rok 2021 spisovateľ Abdulrazak Gurnah pochádzajúci zo Zanzibaru

Foto
Abdulrazak Gurnah je tanzánskeho pôvodu, narodil sa v roku 1948 a vyrastal na ostrove Zanzibar. Na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia prišiel do Británie ako utečenec. / wikipedia

„Nobelovu cenu za literatúru za rok 2021 získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah pochádzajúci zo Zanzibaru za svoj nekompromisný a súcitný prienik účinkov kolonializmu," oznámila vo štvrtok (7.10.) popoludní Švédska akadémia.

Gurnah je tanzánskeho pôvodu, narodil sa v roku 1948 a vyrastal na ostrove Zanzibar. Na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia prišiel do Británie ako utečenec. V exile začal písať a hoci jeho materinským jazykom bola svahilčina, jeho literárnym nástrojom sa stala angličtina, uviedla Švédska akadémia. Tento spisovateľ vydal celkovo desať románov a množstvo poviedok. Švédska akadémia spresnila, že ústrednou témou jeho diel je téma utečenca.

„Abdulrazak Gurnah píše o skúsenostiach utečencov. Zameriava sa na ich identitu a sebaobraz. Jeho postavy sa ocitajú na pomedzí kultúr a kontinentov – medzi životom, ktorý bol, a životom, ktorý sa objavuje. Je to neistý stav, ktorý sa nedá nikdy vyriešiť," uviedla Švédska akadémia.

„V Gurnahovom literárnom vesmíre sa všetko mení – spomienky, mená, identity. Nekonečný prieskum poháňaný intelektuálnou vášňou je prítomný vo všetkých jeho knihách," dodala akadémia.

Do nedávneho dôchodku bol Abdulrazak Gurnah profesorom angličtiny a postkoloniálnej literatúry na univerzite v Kente v meste Canterbury. V súčasnosti má 72 rokov.

Zdroj: TASR

Komentáre