Noc múzeí a galérií prinesie aktivity, ktoré sú počas roka ukryté pred zrakom verejnosti

SlovenskoZaujímavosti

Aj na východe je pripravený bohatý program.

V sobotu (18.5.) sa uskutoční celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa už 20 rokov teší veľkej obľube širokej verejnosti.

Atraktívnou formou programu v netradičnom čase sa múzejníci a galeristi snažia priblížiť návštevníkom všetkých vekových kategórií problematiku a význam národného kultúrneho dedičstva a upozorniť na dôležitosť jeho ochrany. Aktivity sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú ukryté pred verejnosťou.

V sobotu popoludní až do neskorého večera budú pripravené prehliadky, tvorivé dielne, prednášky, ale aj divadelné vystúpenia. A to aj v Košiciach.

V metropole východu sa do podujatia zapojí 19 múzeí a galérií. Pripravené sú unikátne kulinárske a gastronomické zážitky počnúc rýchlym občerstvením až po sedemchodové degustačné menu v réžii šéfkuchárov. Hostia Východoslovenskej galérie a Múzea Vojtecha Löfflera budú mať okrem iného možnosť ochutnať aj výberové nápoje. V Slovenskom technickom múzeu si napríklad môžete pozrieť, ako sa odlieva ťažký bronzový zvon alebo si zahrať súťažnú pátraciu hru pre rodiny. Východoslovenské múzeum bude zase spomínať na Mira Žbirku, rovnako pripravilo aj ukážky dobových remesiel a množstvo výstav.

Foto
Pripravený je bohatý program / TASR

Ak sa rozhodnete navštíviť Východoslovenskú galériu, tak na svoje si prídu dospelí, ale aj deti. Pripravené je predstavenie Umeleckého baletného súboru Národného divadla Košice alebo napríklad bábková hra, tvorivé aktivity či viaceré výstavy.

Bohatý program pripravujú aj inštitúcie v regiónoch. V Krajskej galérii v Prešove sa môžete tešiť na komentované prehliadky, koncert a premietanie filmov. Zavítať môžete na obľúbený Spišský hrad, kde budú prehliadky obohatené o ochutnávky v hradnej kuchyni, alebo na hrad Ľubovňa – návštevníkov tu čaká divadelné predstavenie či ohňová šou. V kaštieli Betliar sa návštevníci môžu previesť v koči s konským záprahom a večer nebude chýbať ohňostroj.

Do podujatia sa zapojilo viac ako 130 múzeí a galérií, cez víkend teda nemusíte za kultúrou cestovať ďaleko – bude doslova vo vašom meste.

Komentáre