Nohejbalisti KAC priviezli zo Svetového pohára striebro. Bertko: Modřice sú ako DPMK

KošiceŠport

Deväť najlepších klubov z deviatich najlepších nohejbalových krajín a jedna veľká trofej. Nohejbalisti slovenského majstra NO KAC Košice potvrdili v rámci prestížneho Svetového pohára vysokú kvalitu a v celkovom hodnotení napokon nestačili iba na topfavorita v podobe domáceho klubu MNK Modřice.

Foto
Nohejbalisti KAC so striebornou trofejou

„Z nášho pohľadu to dopadlo veľmi úspešne, aj keď je pravdou, že keď sme už boli vo finále, tak sme ho chceli aj vyhrať,“ rozhovoril sa tréner slovenského šampióna Ladislav Bertko. Samotný turnaj v Modřiciach sa podľa neho vyvíjal od úvodu v súlade s očakávaniami. „S Modřicami sme sa stretli už v základnej časti, ale v tom zápase sme ešte nechceli odkryť všetky karty. Nasadili sme preto mladších hráčov a vyskúšali sme iné zloženie dvojíc. Výsledok už nehral rolu, pretože v tej fáze sme už čakali na semifinále. V ňom sme narazili na Rumunov a tí nás veru potrápili.“

V semifinálovom súboji proti rumunskej Kluži neuspel v úvodnom zápase jednotlivcov Ladislav Stupák, no potom už úradovali Košičania. „Chlapci potom našťastie zabojovali. Ukázali sme, že do finále jednoznačne patríme.“

V očakávanom boji o Svetový pohár sa stretli majstri Slovenska a Česka.

„Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Prehrali sme síce 1:3, ale Modřice sme potrápili. Treba priznať, že momentálne ide o najlepší klub sveta. Vyzdvihnúť musím výkon Mareka Hulína v singli. Neustále sa zlepšuje a v dramatickom treťom sete ukázal aj veľkú psychickú odolnosť. Jeho zásluhou sme viedli a hoci boli potom zápasy dvojíc vyrovnané, bohužiaľ sme už víťazstvo nepridali,“ zhodnotil finálový duel predseda košického klubu.

Foto
Tréner Bertko počas oddychového času KAC

Prehra s Modřicami nebola žiadnym veľkým prekvapením. Česká republika je posledné roky najúspešnejšou nohejbalovou krajinou a jej majster predstavuje skutočnú baštu tohto športu.

„Prirovnal by som ich k nášmu klubu DPMK Košice z najlepších čias. Aj oni sa vypracovali na svetovú úroveň a získali jedenásť českých extraligových titulov. Tvoria dobrú partiu, majú dobré zázemie, pracujú s mládežou a momentálne postavili asi jedinú krásnu nohejbalovú halu na svete. Všetci, čo v nej pracujú, majú niečo s nohejbalom. Je to cítiť a za ich úspechom je poctivá robota,“ ocenil profesionalitu českého majstra L. Bertko, ktorý sa ujal trénerskej taktovky po dlhšej odmlke. „Z mojej strany išlo skôr o záskok, ale keďže som NO KAC Košice zakladal, je to moja srdcovka a chcem pomôcť. Rád by som videl nejakého nástupcu, ktorý by zabezpečil dlhodobé pokračovanie tejto značky. Teší ma, že napríklad Janko Brutovský začal trénovať deti a verím tomu, že jedného dňa tu budeme mať nových Perunovcov.“

Košičania síce pracujú v skromnejších podmienkach ako Modřice, v rámci Svetového pohára sa však prezentovali vo výbornom svetle. Zisk titulu druhého najlepšieho klubu sveta predstavuje z pohľadu ďalšej práce povzbudenie a pre značku KAC ide o doposiaľ najväčší úspech. Ladislav Bertko už síce túto trofej v minulosti získal, no to bolo ešte počas obdobia zlatých čias DPMK.

„Možno to chce ešte kúsok šťastia, možno lepšiu zohratosť. Naši hráči sú totiž všetko pracujúci a sú roztrúsení po celom Slovensku. Ak však ešte lepšie potrénujeme, tak si možno jedného dňa opäť zopakujeme radosť z takého úspechu. Verím tomu, že to udržíme pohromade a pre KAC ešte vybojujeme nejaký veľký úspech,“ zamyslel sa šéf klubu sídliaceho v hale základnej školy Bruselská na Ťahanovciach.

Už v sobotu privítajú košickí nohejbalisti v rámci ligovej dohrávky Humenné a potom sa začnú pripravovať domáci turnaj majstrovstiev Slovenska dvojíc a trojíc, ktorý zorganizujú v dňoch 21. a 22. augusta. Vrcholom sezóny budú jesenné majstrovstvá sveta v Prahe.

Foto
Ján Brutovský v súboji na sieti proti českému majstrovi

      Svetový pohár klubov 2022:
      základná skupina:
      Košice - Futnet Burriana (Šp.) 6:0
      Košice - Balaton LK (Maď.) 6:1
      Košice - Modřice (ČR) 1:6
      semifinále: Košice - Victory Kluž-Napoca (Rum.) 3:1
      finále: Košice - MNK Modřice 1:3

Komentáre