Nohejbalisti nachytali na Azúrovom pobreží bronz, vykopali striebro

KošiceŠport

Slovenskí nohejbaloví reprezentanti spojili príjemné s užitočným. V rámci kvalitne obsadeného medzinárodného turnaja vo francúzskom prímorskom meste Saint Raphaël odohrali náročné zápasy proti svetovej špičke a zároveň si užili aj dovolenku na Azúrovom pobreží.

Foto
Slovenskí reprezentanti a reprezentantky striasali zápasovú únavu v mori / foto archív SNA

Podujatie s názvom l'Estére Futnet Cup 2022 prilákalo na ihrisko v centre turistického mesta štyri ženské a osem mužských reprezentácií, ktoré predstavujú v nohejbalovom svete absolútnu špičku.

„Bol to veľmi kvalitne obsadený turnaj, v rámci ktorého chceli Francúzi spropagovať nohejbal. Ihrisko postavili priamo na námestí v St. Raphaël. Na rozdiel od klasických zápasov v športových halách sme si tak užili jedinečnú atmosféru prímorského mesta," približuje reprezentačný tréner Patrik Perun. Z pohľadu organizácie odviedli domáci perfektnú prácu a išlo tak o jedno z divácky najatraktívnejších nohejbalových podujatí posledných rokov. „Francúzsky nohejbal je na tom momentálne lepšie ako ten náš. Majú veľa tímov a hrajú atraktívny štýl založený na akrobacii a radi smečujú nožničkami. To je pre divákov veľmi lákavé."

Foto
Reprezentácia žien pózuje so striebornou trofejou

Obe naše reprezentácie uspeli nad očakávania a v ženskej i mužskej kategórii vybojovali strieborné trofeje.

„Pre ženy to bol v podstate prvý turnaj po majstrovstvách sveta v Buriane a opätovne ukázali výkonnostný progres. Na svetovom šampionáte napríklad Švajčiarkam podľahli, teraz ich už dokázali zdolať.  Nestačili jedine na Češky, ktoré však dlhodobo vládnu a momentálne sú absolútnou špičkou. Opäť sme však videli, že sa s nimi hrať dá. Vieme, na čom musíme popracovať a urobíme všetko preto, aby sme im to na nejakom z ďalších veľkých turnajov vrátili," hodnotí legenda košického nohejbalu.

Predovšetkým pôsobenie pri ženskej reprezentácii je pre Peruna špeciálne. Pod jeho velením totiž pôsobí aj manželka Mirka. Turnaj vo Francúzsku tak využili aj ako letnú dovolenku.

„Ja som hlavne rád, že naše košické dievčatá začali po niekoľkoročnej pauze opäť pravidelne trénovať. Dali sa dohromady baby, ktoré to hrali v minulosti a kvalita postupne opäť stúpa. Poviem pravdu, ženský nohejbal je aj pre mňa iný ako mužský a sám som bol prekvapený z toho, koľko faktorov ho ovplyvňuje. Dievčatá potrebujú svoj prístup a čas. Aj manželku preto nechávam po zápasoch vychladnúť a kritické slová prichádzajú až neskôr v otvorenej diskusii pri večeri či poháriku vínka," pousmial sa historicky najúspešnejší slovenský nohejbalista.

Foto
Striebro si vybojovali aj muži - Makara, Hulín, Stupák, Belko a Perun

Tesne pod zlatým vrcholom ostali v Saint Raphaël aj muži. S klasickým rivalom z Českej republiky sa stretli až dvakrát, pričom v oboch prípadoch siahali po víťazstvách.

„V základnej skupine sme s nimi remizovali a mali sme dokonca lepšie skóre, vo finále to bolo opäť veľmi vyrovnané a prvý set sme vyhrali. V druhom nám trochu ušli a v treťom sme neudržali vedenie 6:4. Škoda pár zbytočných chýb, pretože sme mali šancu zdolať ich po dlhom čase," povzdychol si Perun. „Samotný výkon bol ale dobrým signálom pred tohtoročnými majstrovstvami sveta v Prahe."

Dobré výkony podporili celkovo príjemný pocit z turnaja v atraktívnom prostredí na Azúrovom pobreží. „Musím pochváliť organizátorov. Všetko bolo na vysokej úrovni a veľmi slušná bola aj divácka kulisa. Hralo sa na špeciálnom povrchu z umelohmotných dlaždíc a bolo veľmi horúco a dusno. Hralo sa teda dopoludnia a potom večer od sedemnástej. Bol tam teda aj priestor na regeneráciu a aj medzi zápasmi sme sa chladili priamo v mori."

Foto
Zápasy sa hrali v atraktívnom mestskom prostredí

Reprezentačného trénera potešil progres oboch národných výberov. „Som veľmi rád, že po generačnej obmene dokážeme hrať s Čechmi aspoň vyrovnané partie. Verím tomu, že to vygraduje na svetovom šampionáte a ich domáce majstrovstvá sveta im čo najviac znepríjemníme."

Už začiatkom novembra sa totiž Slováci predstavia v jame levovej. Pre koronu odkladaný svetový šampionát privíta Praha a domáci reprezentanti budú mať jednoznačný cieľ – získať tri zlaté medaily.

„Pokúsime sa im v tom zabrániť," usmieva sa P. Perun. „Od roku 2020 sme kvôli korone takýto šampionát nemali a pre mňa pôjde v podstate o prvý takýto turnaj v pozícii reprezentačného trénera. Snažíme sa teda dlhodobo pripravovať tak, aby sme tam boli úspešní. Našim cieľom je teraz naplánovať sústredenia a aj nejaký prípravný zápas. Pre Janka Brutovského to bude možno posledný veľký turnaj a aj preto robíme všetko preto, aby sme v Prahe získali aspoň jedno zlato. To by bol obrovský úspech, ktorý si vyžaduje kombináciu formy, natrénovanosti a aj kúska šťastia."

 

Komentáre