Nosenie respirátora v priestoroch železničných staníc či vo vlakoch je naďalej povinné. Týka sa to aj Ukrajincov

VýchodKoronavírus

Kompetentní však vyzývajú cestujúcich, aby prejavili primeranú mieru empatie a tolerancie.

Od dnešného dňa došlo k uvoľneniu ďalších protipandemických opatrení. Pri návrate zo zahraničia nie je povinná karanténa pre nezaočkovaných ani registrácia na eHranici. Zároveň v exteriéri nie je potrebné nosiť respirátor. Úrad verejného zdravotníctva však pripomína, že sa to netýka hromadných podujatí, interiérov verejných budov, prostriedkov mestskej hromadnej dopravy, autobusov či vlakov.

Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč pre Košice Online uviedol, že od začiatku roka zaznamenali 16 prípadov vylúčenia cestujúceho z vlaku z dôvodu nerešpektovania protipandemických opatrení:

„Minulý rok to bolo 57 incidentov, kedy cestujúci ignorovali platné protipandemické opatrenia vo vlakoch, väčšinou sa týkali nosenia rúšok počas jazdy vlakom. Musíme konštatovať, že je to lepšia situácia ako v roku 2020, počas ktorého sme zaznamenali 105 prípadov takýchto incidentov. Naši vlakvedúci riešia podobné situácie denne, často aj za asistencie Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR), kedy dochádza k upozorneniam, niekedy aj k vylúčeniu cestujúceho z prepravy.“

Prekrytie horných dýchacích ciest kontroluje väčšinou vlakový personál, v ojedinelých prípadoch aj s asistenciou policajnej hliadky. Cestujúci je vylúčený z prepravy napríklad v prípade, ak je agresívny, pod vplyvom alkoholu či omamných látok, respektíve nemá cestovné doklady alebo si opakovane odmieta nasadiť respirátor. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že aktuálne platné opatrenia sa vzťahujú rovnako na všetky osoby, ktoré sa zdržiavajú na území Slovenskej republiky vrátane občanov Ukrajiny.

„Opatrenia vo vlakoch ZSSK sú rovnaké pre všetkých bez rozdielu. Vo vlakoch okrem hlásení, ktoré upozorňujú na prekrytie horných dýchacích ciest v slovenskom jazyku, sú po novom púšťané aj hlásenia v ukrajinskom jazyku, aby sme zabezpečili bezpečnosť a komfort všetkým našim cestujúcim. V tejto situácii však treba chápať okolnosti, kvôli ktorým sa našimi vlakmi prepravujú ľudia utekajúci z Ukrajiny pred vojnou a na cestách sú desiatky hodín. Preto žiadame našich cestujúcich, aby prejavili primeranú mieru empatie a tolerancie,“ doplnil Kováč.

Foto
Ukrajinci, ktorí utekajú pred vojnou, sa po príchode do Košíc zdržiavajú aj v infopointe v priestoroch železničnej stanice / TASR

Vlakové stanice spravujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Ria Feik Achbergerová nám potvrdila, že kontrola nosenia rúšok je v kompetencii polície:

„Samozrejme, zaznamenali sme občanov, ktorí nariadenia nerešpektovali. Zamestnanci ŽSR upozorňovali takýchto občanov, rovnako všetky vstupy a priestory boli a sú označené podľa platných vyhlášok a predpisov. Ich dodržiavanie však stráži PZ SR. Pre ukrajinských cestujúcich platia vyhlášky platné na území Slovenskej republiky. Slovenskí dobrovoľníci disponujú dostatkom rúšok a respirátorov a pri zaznamenaní pohybu osôb bez rúška na hlavových železničných staniciach tieto pomôcky distribuujú.“

Ukrajinci, ktorí utekajú pred vojnou, sa po príchode do Košíc zdržiavajú aj v infopointe v priestoroch železničnej stanice. Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková zdôraznila, že župa dbá o ochranu nielen odídencov, ale aj dobrovoľníkov:

„KSK nezabúda na protipandemické opatrenia ani pri riešení aktuálnej humanitárnej krízy. Dobrovoľníkom distribuujeme ochranné prostriedky na prekrytie dýchacích ciest, ako aj dezinfekciu či jednorazové rukavice. Všetky protipandemické opatrenia sa dodržiavajú v infopointe na hraničnom priechode vo Veľkých Slemenciach, železničnej a autobusovej stanici v Košiciach, ako aj železničnej stanici v Michalovciach a núdzových ubytovacích zariadeniach, kde aktuálne pôsobia krajskí dobrovoľníci.“

Komentáre