Nová cyklocesta na Hrešnú odhalí chatu Hniezdo i studničku Juhaz

KošiceTuristicKE

V rámci našich tradičných víkendových cyklotipov som sa chcel pôvodne povenovať opäť niektorému z vrcholov z ponuky Vrchárskej koruny Abova. Počas utorkovej sondáže chát v okolí Košíc ma však príjemne prekvapila novinka z dielne Mestských lesov – čerstvo vyznačená cyklocesta z Čermeľskej doliny na Hrešnú.

Foto
Chata Hniezdo je situovaná pri lesnej škôlke / KOŠICE ONLINE

Priznávam, že na drevorubačov mestských lesov som bol v minulosti neraz napajedený a predovšetkým ťažba v daždivejších obdobiach mení zvážnice na neprejazdné tobogany, z ktorých sa domov vraciam zablatený ako prasa bradavičnaté po výdatnom bahennom kúpeli. Zároveň si však dobre uvedomujem, že nebyť lesníkov, neboli by ani zvážnice a my cyklisti by sme nemali také bohaté lesné možnosti. A keď k tomu pridajú zástupcovia Mestských lesov aj značenú cyklotrasu, moje frflanie nahradí úprimné slovo ďakujem.

Reč bude o novom značení trasy okolo Valaského potoka. Iste, túto lesnú cestu poznám už dávno a ak si dobre spomínate, odporúčal som vám ju počas vlaňajšieho pátrania po studničke Juhaz. Tá bola jedným z vrcholov VKA 2021. V tom čase však išlo o neznačenú lesnú cestu a mnohí cyklisti sa jej vyhýbali v strachu z poblúdenia. To už teraz nehrozí.

Foto
Smerovník Valaský potok je z cesty neprehliadnuteľný / KOŠICE ONLINE

Na obľúbenú Chatu Hrešná vedie mnoho ciest a práve táto je pre mňa azda najobľúbenejšou. V porovnaní s jej čermeľskou susedou z Hlinného je kratšia a disponuje ešte kvalitnejším povrchom. Hotová lesná diaľnica.

Keďže je reč o Čermeľskom údolí, štartujeme klasicky z Lokomotívy a cyklochodníkom sa presúvame na Alpinku (o avizovanom asfaltovom prepojení sa stále iba hovorí a tak si musíme nateraz vystačiť s kopcovitejšou modrou alternatívou cez les). Z Alpinky pokračujeme okolo golfového ihriska a ešte pred známou chatou Diana nás stopne nový smerovník – Valaský potok (382 m).

Foto
Najťažšie stúpanie zažijeme po Lúky / KOŠICE ONLINE

Práve tu začína žltá cyklotrasa, ktorá nás privedie priamo na Hrešnú. Obzvlášť v tomto suchom období je jej povrch priam dokonalý a výrazne uľahčuje stúpanie, ktoré nás čaká. Presne 3,3 km poctivého stúpania, no inak to jednoducho nejde. Hrešná sa predsa len nachádza v nadmorskej výške 585 m a od vytúženého pivka či kofoly nás tak delí dvesto výškových metrov. Dobrou správou je, že nepôjde o nudné stúpanie.

Foto
Cyklocesta vedie parádnou lesnou cestou / KOŠICE ONLINE

V prvej fáze nás prevádza Valaský potok, ktorý  však v prvej ostrej zákrute končí a vydýchnuť z vytrvalého stúpania umožní až príchod k lesníckej chate Hniezdo. Ide o veľmi idylické lesné miesto s modlitebným obrazom na strome a lesnou škôlkou s mladými stromčekmi. Smerovník Lúky dáva na výber a ak sa vydáte smerom Alpinka, objavíte už po pár sto metroch starú známu studničku Juhaz. Od nej je potrebný návrat k lesnej škôlke a pokračujeme ďalej na Hrešnú.

Foto
Pri lesnej škôlke pribudol nový smerovník Lúky / KOŠICE ONLINE
Foto
Chata Hniezdo pri lesnej škôlke / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Pri Hniezde si možno príjemne posedieť - aj v prípade dažďa / KOŠICE ONLINE
Foto
Blízko lesnej škôlky sa nachádza studnička Juhaz  / KOŠICE ONLINE

Ostáva prekonať posledných 70 výškových metrov, pričom stúpanie už v tejto fáze nie je ani zďaleka také náročné ako doposiaľ. Po pár desiatkach minút tak prichádzame k smerovníku Pod Hrešnou a vo vzduchu už cítiť občerstvenie. Ostáva skontrolovať známe mravenisko a sme v cieli. Chata Hrešná je momentálne otvorená počas týždňa od dvanástej, cez víkendy už od desiatej. Rodiny s deťmi zaujme plagátik, ktorý informuje, že 28. mája sa tu uskutoční predstavenie bábkového divadla.

Foto
Na Hrešnej momentálne rekonštruujú, bufet je však otvorený / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad z Hrešnej na Kavečany a Slanské vrchy neomrzí / KOŠICE ONLINE

Výber občerstvenia i pokračovanie trasy je len na vás. Možností je samozrejme veľa – Kráľova studňa, vyhliadková veža Podhradová, singletrack Hriešny či návrat na Alpinku viacerými možnosťami.

Foto
Nová cyklotrasa spája Čermeľskú dolinu s Chatou Hrešná

Komentáre