Plánuje znížiť DPH na potraviny či zaviesť bezplatnú verejnú dopravu pre mladých.
Dánskej premiérke Mette Frederiksenovej sa po vyše dvoch mesiacoch rokovaní podarilo zostaviť svoj v poradí tretí ľavicový kabinet. Po vyslovení dôvery v parlamente sa stala najdlhšie úradujúcou dánskou premiérkou od druhej svetovej vojny. Z vládneho programu vyplýva, že chce aj naďalej odolávať tlaku Spojených štátov v otázke Grónska a riešiť krízu životných nákladov. Okrem toho plánuje znížiť DPH na potraviny či zaviesť bezplatnú verejnú dopravu pre mladých.
Nový kabinet chce rokovať s USA o budúcnosti Grónska, ktorého anexiou pohrozil americký prezident Donald Trump. Vo vládnom programe sa spomína aj posilňovanie dánskych ozbrojených síl:
„Vláda bude pevne stáť za suverenitou kráľovstva, jeho územnou celistvosťou a právom na sebaurčenie.“
Dánske kráľovstvo tvoria Grónsko, Faerské ostrovy a pevninské Dánsko. Jeho budúcnosť je podľa kabinetu na rozhodnutí týchto troch národov. Dánsko aj naďalej podporuje Ukrajinu v obrane proti Rusku. Nový kabinet okrem Frederiksenovej Sociálnych demokratov tvoria aj Sociálni liberáli, Ľavicoví zelení a centristickí Umiernení. V parlamente by mal mať podporu aj krajne ľavicovej Aliancie červeno-zelených a pri jednotlivých hlasovaniach aj od iných strán.
Na to, aby si vláda zabezpečila podporu dostatočnej väčšiny poslancov, podľa Aliancie červeno-zelených súhlasila s bezplatnou zubnou starostlivosťou pre dánske deti do 10 rokov, bezplatnou verejnou dopravou do 22 rokov a nulovou DPH na ovocie a zeleninu.
„Predstavujeme vládu, ktorá prispeje k zlepšeniu každodenného života Dánov. Chceme poskytnúť cielenú podporu tým Dánom, ktorých tvrdo zasiahli rastúce ceny benzínu a nafty,“ vyhlásila Frederiksenová s tým, že opatrenia sú konkrétne a odzrkadľujú to, akým kabinetom chcú byť.
Zdroj: TASR

