Nová električková trať Nad jazerom prechádza testovacími jazdami všetkých typov električiek

KošiceSpravodajstvo

Po kolaudácii bude trať uvedená do prevádzky.

Po modernizovanej električkovej trati v košickej mestskej časti Nad jazerom aktuálne jazdia všetky typy električiek. Ide o druhú sériu testovacích jázd, pri ktorej sa overuje zjazdnosť trate, koľajové vedenie či samotná plynulosť jazdy. 

Technické jazdy sa zameriavajú najmä na časť trakcie. To zahŕňa napájanie, trolejové vedenie či pantografové skúšky. Radnica plánuje ďalšie testovacie jazdy, potrebné bude aj preškolenie personálu Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Momentálne sa uskutočňuje pokládka rozchodníkov. 

„Na stavbe sú dennodenne prítomné cisterny, kde sa zalieva aj podklad aj samotný rozchodník. Robíme maximum pre to, aby pokladanie rozchodníkov bolo vo finále v čo najlepšej možnej kvalite,“ uviedol tiaditeľ košického závodu spoločnosti Eurovia SK Štefan Balint. 

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček tvrdí, že sa snažia dodržať všetky termíny a v najbližšej dobe očakávajú vypísanie kolaudačného konania. Na základe ukončenia zákonných procesov budú vedieť oznámiť termín, kedy bude trať uvedená do prevádzky. Pre rekordné teploty museli niektoré práce obmedziť:

To znamená, budeme musieť tento čas v rámci termínov nahradiť, ale rozprávame naozaj o sklze pár dní.“

Výdavky na stavebné práce sa pohybujú na úrovni približne 68,65 milióna eur z alokovanej sumy 77 miliónov eur. Projekt je plne financovaný z eurofondov. Modernizáciu električkovej trate na sídlisku Nad jazerom má od leta minulého roka na starosti konzorcium pod vedením Eurovia SK spolu so spoločnosťami Elza – Elektromontážny závod Bratislava a GJW Praha. Táto časť projektu modernizácie električkových tratí v celkovej dĺžke takmer sedem kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy. 

 

Zdroj: TASR 

Komentáre