Košice dodali slovenskému basketbalu množstvo kvalitných hráčov, no z pohľadu klubovej úrovne doplácajú na nestabilitu. Zatiaľ čo výrazne menšie mestá pôsobia na najvyššej úrovni celé desaťročia, metropola východu strieda lepšie obdobia s horšími.
Za doposiaľ najkrajšiu éru je pochopiteľne považované obdobie značky Slávia TU, ktoré je spojené so ziskom bronzu z roku 2006 a predovšetkým historického majstrovského titulu v roku 2007. Pamätné je aj krátke, no veľmi úspešné pôsobenie značky KB Košice. „Býci vybojovali v roku 2017 bronz a o rok neskôr podľahli v sérii o majstrovský titul Leviciam. V oboch týchto sezónach ukoristili aj prestížny Slovenský pohár. Súhrou viacerých faktorov demotivovaný šéf klubu František Sabol však následne na basketbal rezignoval a odvtedy sú Košice iba prvoligové.
V druhom najväčšom meste Slovenska je však stále dostatok ľudí, ktorí sa s týmto statusom nemienia zmieriť. Už počas vlaňajšej sezóny sa začalo – zatiaľ len opatrne – spomínať slovíčko extraliga. Realita ukázala, že postup do Niké SBL ligy bol nad možnosti mladého tímu, no nadšenie neopadlo. Práve naopak, do novej sezóny vykročia Košičania pod novým názvom, s novým logom a s výrazne väčšou silou.
„Našou prvoradou úlohou bolo posilniť manažérsku časť klubu a potom sme rozhodili siete do hráčskych a sponzorských vôd. Štart novej éry symbolizujú aj nový názov a logo klubu. Po novom budeme Vlci, pretože máme vlčiu mentalitu,“ hovorí o novinkách v košickom klube člen vedenia Peter Berinšter.
Úmyslom je budovať v prvom rade na domácich hráčoch, v prípade napredovania a zvyšovania ambícií by neskôr pribudli aj legionári.
„Môžem povedať, že napríklad naša základná zostava bude veľmi zaujímavá. Nateraz nechcem prezrádzať všetky mená, ale môžem oznámiť návrat Michala Čekovského. V košickom drese sa predstaví po veľmi dlhom čase, veď doma hral naposledy hádam ešte ako 16-ročný,“ prezrádza prvé zo zaujímavých mien Berinšter.
Návrat do Košíc po štyroch rokoch v extraligovom Svite potvrdil aj rozohrávač Adam Monček.
„Niečo sme riešili s Nitrou, ale napokon ma oslovila dobrá ponuka z Košíc. Chcú vybudovať mužstvo s extraligovou perspektívou a ponúkli mi pozíciu jedného z lídrov tímu. Verím preto, že potiahnem Košice do SBL a o rok si zahráme najvyššiu súťaž,“ prezentuje silné odhodlanie 22-ročný košický odchovanec. Vznik značky Košice Wolves vníma ako začiatok novej éry. „Verím, že bude úspešná. Už ako chlapec som sledoval mužov KB Košice a veril som, že si raz zahrám extraligu v rodnom meste. Vtedy to bohužiaľ padlo, ale teraz sa naskytla zaujímavá príležitosť a verím tomu, že to bude super. Črtá sa zvučná zostava s bohatými extraligovými skúsenosťami a náš cieľ bude jasný.“
„Ambíciou je skončiť v prvej trojke a to by mal byť reálny cieľ,“ pokračuje P. Berinšter. „Určite je tu aj myšlienka postupu, ale nechceme ísť s bubnom na zajace a treba ísť pekne krok po kroku. Všetko potrebuje svoj čas. Našou úlohou je hlavne manažérska a sponzorská stabilizácia, pretože to je základný predpoklad úspechu. V tomto smere sa nechceme spoliehať na jeden podnikateľský subjekt, ale ísť skôr cestou michalovského hokeja. Čiže mať viacero menších sponzorov. Je to možno náročnejšie, ale zároveň to garantuje istejšiu budúcnosť.“
V porovnaní s vlaňajšou sezónou majú Košičania o pár sponzorov viac, pričom pribudol aj jeden, ktorý prinesie ešte viac peňazí ako doterajší titulárny. Wolves plánujú hrávať svoje prvoligové zápasy v zrekonštruovanej Starej jazdiarni, trénovať budú v telocvični Technickej univerzity na ulici Boženy Němcovej. Časy zápasov plánujú koordinovať na základe s inými športami v meste, pričom zámerom je hrávať v nedeľu popoludní.
Známe je už aj meno nového hlavného trénera. Štart spoločnej prípravy prebehne v polovici augusta pod taktovkou Tomáša Drankaľuka. „Basketbalovej verejnosti je známy ako dlhoročný tréner dievčat Young Angels a CBK Košice. Je to veľmi šikovný odborník a v rámci manažérskej oblasti nám po novom vypomôžu aj hráči Lukáš Vilkovský a Michal Čekovský,“ hovorí Berinšter.
Vilkovského, Čekovského či Mončeka zaujala vízia klubu a tá hrala rolu aj v prípade ďalších posíl, ktoré budú predstavené neskôr. „Dostať klub do extraligy v pozícii vyťaženého hráča je neraz motivujúcejšie, ako hrať pár minút v priemernom tíme extraligy. Viacerí hráči sú navyše pripravení pomáhať aj v pozícii mládežníckych trénerov.“
Dôležitou úlohou je kooperácia s mládežou. Chlapci z RIM Basket dosiahli v uplynulých sezónach viaceré výborné výsledky a šikovní odchovanci dostanú určite priestor v A-tíme Wolves.
„V tomto smere sme stále v réžii RIM Basket. V prípade postupu by sa mužská zložka organizačne odpojila, ale manažment by bol stále úzko prepojený. Išlo by len o to, že mužská časť je viac komerčná, zatiaľ čo mládeži sa lepšie funguje ako občianskemu združeniu, ktorý je financovaný aj z verejného sektora. Cieľ zapájať odchovancov do nášho seniorského tímu je však jasnou prioritou,“ uzatvára člen predstavenstva Košice Wolves Peter Berinšter.