Nová križovatka môže spôsobiť ešte väčšie kolóny

KošiceSpravodajstvo

Obáva sa toho starosta MČ Košická Nová ves, ale aj miestni obyvatelia.

Každodenné kolóny trápia nielen vodičov, ale aj obyvateľov Mestskej časti Košická Nová Ves. Zmena sa udiala na križovatke ulíc Herlianska – Sečovská – Zelená stráň, kde z dôvodu novej prístupovej cesty k rezidenčného komplexu pribudol odbočovaní pruh a aj nová svetelná križovatka. Kolóny, ktoré na Lingove vznikajú už teraz, sa po jej spustení do ostrej prevádzky podľa starostu MČ Košická Nová Ves Milana Lesňáka ešte viac predĺžia.

,,Táto križovatka zmení iba jednu vec, a to že kolóny, ktoré sa tvoria už desaťročia, sa posunú z úseku Lingov na úsek Zelená stráň, Sečovská, Herlianska, nakoľko celá Herlianska cesta už kapacitne nestíha absorbovať stupňujúcu sa dopravu,“ povedal Lesňák.

V uvedenej križovatke zrealizovala slovenská správa ciest pred niekoľkými dňami kontrolu, počas ktorej zistila nedostatky.

,,V rámci obnovy vodorovného značenia sa spravila chyba a odbočovocí pruh doprava v smere od Michaloviec do Triedy Ludvíka Svobodu je úzky oproti požadovanej šírke 3,25, takže sa musí upraviť vodorovné značenie,“ informoval dopravný expert Pavel Titl.

Foto
Spustenie križovatky môže spôsobiť vodičom komplikácie / TV KOŠICE

Úprava chybného značenia sa realizovala počas víkendu. Nasledovať ma kolaudácia, po ktorej má byť križovatka spustená do plnej prevádzky. Nahradiť križovatku kruhovým objazdom, ako niektorí tvrdia, je podľa dopravného experta nezmysel.

„Nedoporučuje sa realizovať kruhové križovatky na medzinárodných prieťahoch štátnych ciest, kde máte pomerne vysoké percento kamiónovej dopravy. Treba si uvedomiť, že každé vozidlo, ktoré by vošlo do kruhu, by dávalo prednosť napríklad vozidlám, ktoré budú vychádzať z obchodného centra, ktoré sa tam bude stavať,“ uviedol TItl.

Odborné štúdia, ktoré boli v úseku zrealizované potvrdili, že vybudovanie okružnej križovatky by bolo problematické.

„V tomto mieste ani priestorové možnosti na vytvorenie plnohodnotnej priepustnej kruhovej križovatky nevyhovujú. Svetelne riadená križovatka na dnešný stav bude vyhovovať, budú tam síce problémy najmä s ľavým odbočením od centra na Sídlisko Dargovských hrdinov, lebo zelená bude pomerne krátka, ale aj dnes v čase dopravnej špičky sa čaká v kolónach a čaká sa," poznamenal Titl.

K odľahčeniu tohto úseku by mohlo dôjsť prípadným vybudovaní ďalšieho jazdného pruhu, nakoľko ani výstavba diaľnice D1 Budimír – Košické Oľšany nezníži hustotu dopravy natoľko, aby bol tento úsek v čase dopravnej špičky ľahko prejazdný.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre