Nová sezóna košickej filharmónie ponúkne tradičné festivaly aj novinky

KošiceSpravodajstvo

Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi.

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vstupuje do svojej 57. koncertnej sezóny. Aj tento rok sľubuje tradičné festivaly, výnimočných sólistov, komorné koncerty, ale aj formát pre nové dirigentské osobnosti. 

„Pripravili sme veľmi pestrý program, ktorý spája v sebe tradíciu, ale aj objav, čiže diela, ktoré poznáme, ale vďaka našim koncertom, myslím, návštevníci spoznajú aj nové hudobné obzory a horizonty. Základ koncertnej sezóny tvoria abonentné koncerty A a B cyklu. V A cykle máme 14 koncertov. Ak by som len vypichla niekoľko z nich, zahráme Bartókov Koncert pre orchester, zaznie Weinbergov trúbkový koncert, zaznie Brucknerova monumentálna ôsma symfónia. Celú sezónu A cyklu uzavrieme Mahlerovým Titánom,“ uviedla riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová. 

Foto
Štátna filharmónia Košice vstupuje do 57. koncertnej sezóny (Ilustračná fotografia) / ŠFK

Chýbať nebudú ani koncerty pre rodiny s deťmi, ako napríklad projekt Vianoce vo svete či Príbeh hudby jazz. Otvárací koncert aktuálnej sezóny sa uskutoční dnes o 19.00 hod. v Dome umenia.

„Dnešný otvárací koncert prináša naozaj mimoriadny program. Prvým dielom, ktoré zaznie, je skladba Adorations od Ľubice Čekovskej. Jedným z vrcholov koncertu bude Klavírny koncert č. 2 c moll od Sergeja Rachmaninova. Je to jedno z najuvádzanejších koncertných diel vôbec, nielen v rámci klavíra. Tou „čerešničkou čerešničiek“ je patetická symfónia od Piotra Iľjiča Čajkovského. Je to pomyselná bodka za jeho tvorbou, nielen symfonickou, ale celým jeho tvorivým životom,“ povedal Peter Katina zo ŠFK s tým, že novinkou sezóny je séria komorných koncertov s názvom Hráme komorne, na ktorých sa predstavia kmeňoví hráči orchestra ŠFK. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre