Návštevníci sa môžu tešiť aj na sprievodné podujatia.
Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach má novú výstavu s názvom Medzi nami žehličkami. Návštevníci budú môcť vďaka nej spoznať históriu a vývoj žehlenia a žehličiek od začiatku 19. do polovice 20. storočia. Výstava zahŕňa ručné aj strojové žehlenie či druhy žehličiek. Jej autorkami sú kurátorky Dagmar Lobodová a Monika Jahodová. Impulzom k jej vzniku bol dar kolekcie historických žehličiek a rôznych prídavných zariadení. STM ho vlani prijalo do zbierkového fondu od košického rodáka žijúceho vo Švajčiarsku Andreja Hrica.
Predchodkyne súčasných žehličiek boli oveľa ťažšie a ich používanie bolo veľkou fyzickou záťažou. Štandardná hmotnosť žehličiek bola pred sto rokmi tri a viac kilogramov. Žehlenie sprevádzali vysoké teploty a horúčava. Žehličky sa zahrievali plynom, liehom, dreveným uhlím či nahrievaním na platni kachlí, sporáka aj rozpálenými železnými alebo liatinovými vložkami. Textil sa v minulosti žehlil len za studena.
„Výstava je obohatená o súvisiace artefakty z viacerých špecializovaných zbierok zbierkového fondu múzea a predpokladáme, že bude obohatením a pohladením na duši všetkých návštevníkov,“ uviedla jedna z autoriek výstavy.
STM pripravilo k výstave viacero sprievodných podujatí pre širokú verejnosť. Jeho riaditeľka Zuzana Šullová doplnila, že najbližšie sa uskutočnia počas Noci múzeí a galérií:
„Edukačné aktivity a tvorivé workshopy predstavia žehličky úplne inak, ako ich poznáme. Návštevníci sa môžu tešiť aj na maľovanie so žehličkou, tzv. enkaustiku.“
Výstava je sprístupnená verejnosti do februára budúceho roka.
Zdroj: TASR