Nová výstava v Urbanovej veži približuje život a službu kardinála Jozefa Tomka

KošiceZaujímavosti

Návštevníci uvidia jeho autentické fotografie, oblečenie aj osobné predmety.

Jednou z dominánt metropoly východu je aj Urbanova veža pri Dóme sv. Alžbety. Návštevníci môžu v jej interiéri spoznať nielen históriu mesta či omšových vín, ale aj život kardinála Jozefa Tomka. Nová výstava vznikla pri príležitosti prvého výročia od jeho úmrtia, ktoré si pripomenieme 8. augusta. Slávnostného otvorenia expozície sa zúčastnil aj košický arcibiskup-metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober:

„Myslím, že najprv treba ukázať počiatky jeho života a služby, takže priblížiť túto osobnosť, ktorá je nám dobre známa, pretože je to náš súčasník a aj pred našimi očami nielen žil, ale aj odchádzal z tohto sveta. Potom jeho študijné roky na strednej škole, potom bohoslovecké, kňazské a potom tie funkcie, ktoré dostával od Svätého Otca, keď sa stal prefektom Kongregácie pre šírenie evanjelia vo svete.“

Myšlienka pripraviť túto výstavu vznikla niekoľko týždňov po pohrebe kardinála, ktorý je pochovaný v krypte košickej katedrály. Na stretnutia s Jozefom Tomkom si zaspomínal aj košický pomocný arcibiskup Marek Forgáč:

„Ja som mal možnosť pána kardinála bližšie spoznať počas mojich štúdií v Ríme. Tam sme sa aj častejšie stretávali, samozrejme, potom neskôr, keď som bol menovaný a konsekrovaný za biskupa, tak tých príležitostí bolo oveľa viac. Artefakty, ktoré sú vystavené, tak mi prirodzene pripomínajú niektoré udalosti. Som rád, že tá výstava tu je, že si to môžu ľudia pozrieť.“

Foto
Výstava je otvorená celoročne / KOŠICE ONLINE

Návštevníci uvidia liturgické oblečenie Jozefa Tomka vrátane kňazskej reverendy, tridentského rúcha či imitácie primičného oltára. Dekan Farnosti svätej Alžbety v Košiciach Allan Tomáš sa teší z výstavy s názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane:

„Je možné na nej vidieť prierez celého jeho života od mladosti, študentských čias, prípravy na kňazstvo, kňazskej vysviacky až po to obdobie, kedy bol vyslaný biskupom Čárskym na štúdiá do Ríma a nebolo mu už umožnené vrátiť sa domov. Môžeme potom sledovať kroky jeho života v Ríme až po to najvyššie vyznamenanie, ktoré sa mu dostalo z rúk pápeža Jána Pavla II., keď bol kreovaný za kardinála a 16 rokov stál na čele jedného z najdôležitejších dikastérií.“

S inštaláciou výstavy sa začalo v apríli. Expozíciu ocenil aj primátor Jaroslav Polaček:

„Mal som to šťastie, aj vďaka môjmu mandátu primátora, aby sa naše cesty s otcom kardinálom niekoľkokrát stretli. Boli to vždy stretnutia intenzívne, na ktoré sa jednoducho nezabúda. Neboli to len tie duchovné, ale boli naozaj veselé, ľudské, pragmatické, o živote. Ak on dokázal aj vo mne zanechať jeden veľký podpis, tak verím, že takýchto ľudí sa na tomto svete nájde veľmi veľa.“

Galéria k článku

Autorom výstavy, na ktorej spolupracovala aj Košická arcidiecéza, je kurátor Dómu svätej Alžbety Tomáš Harbuľák:

Návštevník si všimne autentické fotografie, reverendy, chórový odev, jeho insígnie. Práve v prírode čerpal energiu, námety na svoje kázne a elán pre svoj život, jeho autentické topánky, paličky, prilbu, lano, nohavice, košeľu. Posledné štvrté poschodie je venované jeho misii. Uvidíte nádhernú bielu reverendu s červeným lemovaním a červenými gombíkmi, dary, ktoré dostával, ale aj predmety, ktoré používal, keď písal kázne, je tu klávesnica. Tie dary nám približujú aj svet Afriky, Ázie a Austrálie.“

Výstava je otvorená celoročne, počas letnej sezóny od 10.00 do 17.00 hod., pričom postupne by sa mala rozširovať o ďalšie artefakty.

Komentáre