Nové ihrisko v Mestskom parku v Košiciach slúži verejnosti (FOTO)

KošiceSpravodajstvo

Okrem športu sa dá využívať na organizovanie rôznych podujatí.

Foto
Ihrisko Playko pokrstili basketbalistky Young Angels a basketbalisti RIM Basket  / KOŠICE ONLINE

V Mestskom parku v Košiciach pred minuloročnými Vianocami vznikla nová ľadová plocha. Samospráva spolu s občianskym združením (OZ) Dobrý kolektív z nej vytvorili multifunkčný priestor na celoročné využitie. Na modernom ihrisku je možné hrať loptové hry či organizovať nielen kultúrne, spoločenské alebo komunitné podujatia, ale aj medzinárodné turnaje v streetballe.

„Našou ambíciou bolo, aby sa ihrisko v parku dalo využívať celoročne, a to sa nám podarilo. Projekt vrátane klziska tak môžeme odovzdať všetkým Košičanom. Staráme sa o celý Mestský park komplexne tak, aby sa stal zeleným srdcom nášho mesta a aby sa v ňom Košičania cítili dobre. Dôkazom je nielen nové multifunkčné ihrisko, ale aj „Plávajúca fontána“ alebo mimoriadna starostlivosť Správy mestskej zelene o vzácne stromy v tomto parku,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Ihrisko má rozlohu viac ako 1000 metrov štvorcových. Na betónovej ploche zároveň pribudlo nadrozmerné umelecké dielo, pričom autorom dizajnu je Martin Jenča a maľbu realizoval Viktor Feher. Martin Péchy z OZ Dobrý Kolektív uviedol, že projekt konzultovali s viacerými významnými architektmi:

„Oslovili sme top architektov a dizajnérov, v spolupráci s ktorými sme vypracovali komplexný projekt. Mesto, samozrejme, v procese figurovalo ako výkonný orgán, ale okrem toho dozeralo na korektnosť a zapojenie všetkých potrebných úradov a poskytlo významnú časť finančného krytia. Táto spolupráca je výnimočná, keďže motivuje angažovanie občanov a záujem o meste, v ktorom žijú.“

Projekt zahŕňal inštaláciu troch basketbalových košov, nového zábradlia, rozvodov elektriny či opravu sedenia na tribúne. Hluková stena oddeľuje technickú miestnosť klziska od verejného priestranstva. Zároveň sa počíta so sedačkami a odkladacími skrinkami. Projekt vrátane technológie a chladenia ľadovej plochy bol vyčíslený na viac ako 550-tisíc eur.

 

Galéria k článku

„Okrem zvýšenej návštevnosti parku sa mesto určite môže tešiť z toho, že je jediné na Slovensku s takýmto konceptom. Priestor spája svety, ktoré sú často od seba vzdialené – športovcov, umelcov či nadšencov kultúry. Priestor disponuje praktickou tribúnou a v okolí Mestského parku poskytuje priestor na relax pre všetky vekové katagórie. Nájde si tam niečo starý rodič s vnúčaťom alebo partia mladých kamarátov, ktorá si chce prísť zahrať basketbal,“ uzavrel Péchy.

Komentáre