Nové polopodzemné kontajneroviská prispejú aj k vytvoreniu parkovacích miest

KošiceSpravodajstvo

Okrem iného sú odolnejšie voči vandalizmu.

Na Belehradskej ulici na Sídlisku Ťahanovce v Košiciach dnes odštartovala výstavba prvého zo 40 polopodzemných kontajnerovísk. Vo všetkých veľkých mestských častiach pribudne do konca roka 20 stanovíšť s polopodzemnými kontajnermi. Okrem Sídliska Ťahanovce sa to týka Starého Mesta, Sídliska KVP, Juhu, Severu a mestských častí Dargovských hrdinov a Nad jazerom. Tento projekt bol vyčíslený celkovo na milión eur.

„Dnes sme na Sídlisku Ťahanovce na Belehradskej ulici odštartovali výstavbu prvých stanovíšť. Minimálne 20 lokalít plánujeme do užívania odovzdať ešte v tomto roku. Ak budú klimatické podmienky umožňovať výstavbu i v neskorších mesiacoch, je naším cieľom projekt ukončiť v plnom rozsahu v čo najkratšom čase. Ideálne by to bolo do konca jari 2025,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko.

Primátor Jaroslav Polaček pripomenul, že samospráva pracovala na tomto projekte niekoľko rokov:

Hľadali sa predovšetkým vhodné lokality, pretože nie každé kontajnerovisko vieme premeniť na stanovište s polopodzemnými kontajnermi. Okrem toho sme museli ku všetkým lokalitám získať presné vytýčenie inžinierskych sietí. V prvej fáze vybudujeme 40 takýchto stanovíšť, postupne chceme túto sieť ďalej rozširovať. Tieto moderné metódy by mali napomôcť tomu, aby sa odpad zo zberných nádob nevyberal, nekončil na zemi a nebol prístupný hlodavcom. Chceme, aby boli Košice krajšie a čistejšie, ďalším bonusom pre obyvateľov bude aj vytvorenie nových parkovacích miest na uvoľnených plochách.“

Na Sídlisku Ťahanovce pribudnú podľa starostu Miloša Ihnáta štyri polopodzemné kontajneroviská a ďalšie v mestskej časti Ťahanovce:

„Tento projekt má veľký význam pre celé mesto a som vďačný, že sa práce začínajú. Verím, že to prispeje k väčšej čistote a poriadku.“

Cieľom projektu je nahradiť existujúce stanovištia s vyšším počtom zberných nádob. Tie pôvodné totiž zaberajú veľkú plochu na úkor parkovacích miest a ich počet pri štvorcovom radení prevyšuje kapacitu stojiska. Klasické kontajnery sú rušivé a neestetické s negatívnym dopadom na ich funkčnosť. Christenko doplnil, že ich polopodzemné alternatívy majú potenciál vzniku nových parkovacích miest:

„Úroveň odpadového hospodárstva je prioritou každej fungujúcej samosprávy. Považujeme za správne sledovať a aplikovať trendy v tejto oblasti s cieľom zabezpečiť pre obyvateľov mesta rýchly a efektívny zber všetkých zložiek produkovaného odpadu. V zemi zapustené kontajnery pôsobia estetickejšie a moderne. Spolu s vedením mesta, starostkami a starostami mestských častí sme presvedčení o tom, že obyvatelia budú túto zmenu v meste vnímať pozitívne. Zároveň to spolu s cielenými vzdelávacími aktivitami prispeje k zvýšenej miere triedenia odpadu.“

Každé polopodzemné kontajnerovisko bude mať nádoby na zber zmesového komunálneho odpadu a všetkých jeho triedených zložiek. Radnica dodala, že súčasťou stojiska budú aj nádoby na kuchynský bioodpoad:

„Ukladanie odpadu pod úroveň zemského povrchu, kde sa vplyvom nižšej teploty spomalí rozklad baktérií, eliminuje zápach odpadu a tiež sťažuje prístup prípadným škodcom. Navrhované riešenie kontajnerov ponúka vyššiu mieru odolnosti voči vandalizmu. Obsah polopodzemných kontajnerov sa bude vyprázdňovať pomocou špeciálnej zvozovej techniky, zberového vozidla s hydraulickou rukou. Odpad sa bude vyvážať rovnako ako pri už existujúcich stanovištiach s polopodzemnými kontajnerni, a to podľa nastaveného cyklu odvozu pre zmesový komunálny odpad, kuchynský bioodpad a ostatné triedené zložky.“

Komentáre