Nové priestory nocľahárne v Prešove prispeli k navýšeniu kapacity

PrešovSpravodajstvo

Cieľom je zlepšiť kvalitu života ľudí bez domova.

V areáli sociálnych služieb krízovej intervencie v Prešove pribudli nové priestory nocľahárne s názvom Dom sv. Jána Milostivého. Manažérka práce s verejnosťou Gréckokatolíckej charity Prešov (GCHP) Veronika Futejová spresnila, že kapacita zariadenia sa z pôvodných 22 miest navýšila na 32 ľudí:

„V areáli na ulici Pod táborom tak od januára budú môcť naši klienti využívať služby nocľahárne v nových dôstojných podmienkach.“

Výstavba stála vyše 122-tisíc eur, z toho nadácia Prešovského samosprávneho kraja pre podporu rodiny poskytla 50-tisíc eur, metropola Šariša prispela sumou 35-tisíc eur a zvyšok financovala GCHP z vlastných zdrojov.

Foto
V areáli sociálnych služieb krízovej intervencie v Prešove pribudli nové priestory nocľahárne / facebook.com/greckokatolickacharitapresov

Ľudia bez domova môžu využívať ambulantné, terénne a pobytové sociálne služby. V nocľahárni môžu jednorazovo prenocovať alebo tam dočasne bývať. Futejová povedala, že cieľom je zlepšiť kvalitu ich života, uľahčiť im kontakt so sociálnym prostredím, podporiť ich začlenenie do spoločnosti a rozvíjať ich pracovné zručnosti:

„V posledných rokoch sme zaznamenali stúpajúci trend počtu ľudí bez domova, aj pre nás je toto zvýšenie kapacity prínosné,“ uviedla Futejová s tým, že nocľaháreň bola doposiaľ súčasťou jedného objektu spolu s útulkom.

Riaditeľ GCHP Peter Valiček skonštatoval, že v prepojení na Nízkoprahové denné centrum Prešov zlepši 24-hodinovú starostlivosť o ľudí bez domova:

„Vytvoríme im podmienky na uspokojenie základných potrieb ako strecha nad hlavou, teplé jedlo, osobná hygiena, ošatenie a, samozrejme, blízkosť človeka.“

V pláne je rekonštrukcia hygienického zariadenia v spoločnej budove a vchodu pre útulok, dobudovať oplotenie či postaviť besiedku.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre