Novinári, ktorí boli zvyknutí na cenzúru, sa zrazu cítili pri svojej tvorbe slobodnejšie.
November 89 zmenil veľa. Najdôležitejšou zmenou však bolo, že priniesol slobodu do viacerých oblastí vrátane mediálnej tvorby. Juraja Rusnáka z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií Prešovskej univerzity sme sa pýtali, čo 17. november zmenil v tejto oblasti.
„Odpoveď by mohla byť krátka a mohla by byť dlhá. Tá krátka znie – zmenil všetko. Tá dlhá – povedal by som, že zmenil to podstatné, čím sloboda žije. Teda, že sa tie rozhovory mohli uskutočniť konečne v slobodnejšej, normálnej atmosfére – tak, ako je prirodzené. To znamená, že ľudia sa mohli začať zhovárať nielen o tom, čo im bolo prikázané, ale aj o tom, čo chceli. A to je zásadný rozdiel,“ odpovedal Rusnák.
Novinári, ktorí boli zvyknutí na cenzúru, sa zrazu cítili pri svojej tvorbe slobodnejšie. A prvýkrát sa médiá stali priestorom priamej a slobodnej komunikácie s celou krajinou.
„Mediálna sloboda znamená, že je tu tak pestrý trh myšlienok v médiách, ako je len v zákonoch možný. To znamená, že všetko to, čo je možné povedať bez toho, aby som napádal iných v zmysle ohrozenia ich slobody. Jestvuje trestný zákon a jestvujú aj paragrafy, ktoré hovoria o tom, odkiaľ pokiaľ sa môže ísť. Ale celý ten priestor je dostatočne široký a mediálna sloboda znamená vyplniť celý ten priestor, nielen jeho časť,“ doplnil profesor.
Sloboda – a zvlášť tá v médiách – nie je trvalá a z dejín vieme, že o ňu treba stále bojovať.
„Ja by som to pripodobnil obrazu s vodou, ktorá sa nalieva do nádoby. A v tej nádobe voda vydrží istý čas, ale potom sa môže odpariť alebo keď je nádoba prasknutá, vytiecť, a preto to treba dopĺňať. Podobne je to so slobodou médií. Ak médiá fungujú, tak tej vody je tam dosť. Ale prirodzené podmienky sú také, že ju treba dopĺňať,“ povedal Rusnák.
Práve novinári by mali podľa neho strážiť demokraciu a ako prví reagovať na zmeny a obmedzenia. Tak to bolo aj v roku 1989 a okrem novinárov vtedy dôležitú úlohu zohrali aj mladí ľudia. Študentov mediálnych štúdií sme sa preto pýtali, ako vnímajú slobodu v dnešnej dobe.
A na záver si pripomeňme slová, ktoré zazneli v roku 1989:
Je pre nás neprijateľné, aby naša krajina so svojimi demokratickými tradíciami a miliónmi tvorivých ľudí ostala ostrovom stagnácie a úpadku. Zoberme svoje záležitosti do vlastných rúk.
Autor: RÁDIO KOŠICE