Jedna pomôže s novorodencom, druhá navštívi vašich starých rodičov.
„Profesionálna babka je projekt, ktorý mi napadol po druhom pôrode, keď sa mi narodila dcéra. Vtedy som veľmi ocenila, že moja mama mohla prísť ku mne domov a pomohla mi okolo bábätka. Takisto mi ukázala veľa vecí už pri prvom dieťati, synovi, ako sa napríklad kúpe, tiež mi pomáhala, keď syn plakal. Zobrala mi ho, či v noci alebo cez deň,“ začína svoje rozprávanie Košičanka Monika Sučik, ktorá stojí za projektom Profesionálna babka.
Hlavnou myšlienkou celého projektu je pomoc prvorodičke s bábätkom. A to všetko pod dohľadom zdravotných sestier, ktoré prídu až k vám domov a pomôžu vám so všetkým, čo potrebujete. Či už je to starostlivosť o bábätko, staršie dieťa alebo pomoc v domácnosti.
„Je to služba, ktorá sa môže objednať hneď po pôrode. To znamená, rodička príde domov a už je u nej zdravotná sestrička. Alebo si ju vie objednať aj neskôr, keď vidí, že to nezvláda, že je to naozaj ťažké. Pretože každá rodička je vyčerpaná, unavená a to posledné, čo by chcela, je ešte starať sa o domácnosť. A v tomto jej veľmi pomôže ďalšia osoba. Je to najmä pre ženy, pri ktorých nemôže byť ich mama alebo manžel,“ spresnila Sučik.
Vyškolené zdravotné sestry
Profesionálnymi babkami sú zdravotné sestry, ktoré pracujú na novorodeneckom alebo detskom oddelení. To znamená, že ide o odbornú činnosť a nemôže sa tak stať, že vaše dieťa bude opatrovať len tak nejaká „pani z ulice“.
„Nazvala som to profesionálnou babkou kvôli tomu, že sú to všetky úkony, ktoré by pre vás urobila vaša mama, čiže babka toho maličkého, maličkej. Takže preto je to babka, a profesionálna preto, lebo sú to zdravotné sestry, ktoré vykonávajú túto činnosť.“
Pomôcť vám môžu napríklad pri kočíkovaní dieťaťa alebo sa oňho postarať vtedy, keď si potrebujete niečo vybaviť. Takisto vám ukážu, ako sa s bábätkom manipuluje, či postarajú sa o choré dieťa. Služby profesionálnej babky tak môžete využiť na niekoľko hodín, ale aj zopár týždňov.
Čo na túto službu hovoria mladé mamičky
„Ja ako mamička prvorodička by som to privítala, nakoľko mi nemal kto pomôcť.“
Nikoleta Bačová
„Uvítala by som ju, ale iba v konkrétne dni, nie pravidelne. Keď mam behačky po lekároch alebo ak sú v škôlke prázdniny.“
Valéria Uherová
„Profesionálna babka je na jednej strane super vec pre ľudí, ktorí bývajú vo veľkomestách a nemajú pri sebe rodičov či svokrovcov, aby im pomohli. Uvítala by som takúto možnosť v danej situácii. Aktuálne by som to ale nevyužila, keďže bývame u svokrovcov a obaja sú na dôchodku. Čiže mám viac-menej profesionálnu babku stále pri sebe.“
Mária Anderková
„Uvítala by som takú pomoc, keby som mala viac detí. Určíte to je dobré pre mamičky, ktorým nemá kto pomôcť s deťmi, pripadne ich postrážiť. Zišla by sa k novorodeniatku, že naučí mamičku kojiť, kúpať dieťa a také veci, ktoré v pôrodnici neučia. Ale ja osobne takú babku nepotrebujem. Občas by sa zišla opatrovateľka alebo niekto, kto by mi prišiel poupratovať, aby som mala viac času na dieťa a na iné veci.“
Veronika Vlašicová
Vnučka na zavolanie
Okrem profesionálnej babky však existuje aj profesionálna vnučka. Tá navštevuje seniorov a snaží sa im spríjemniť chvíle na dôchodku, ktoré často trávia sami. Môže ísť s nimi napríklad na prechádzku, do obchodu, do galérie alebo sa s nimi len porozpráva v pohodlí domova. Všetko vraj závisí od predstavy seniora.
„Vnučka rada zájde aj na malý nákup alebo do lekárne pre lieky, prípadne pomôže s drobnou činnosťou v domácnosti. Samozrejmosťou je aj telefonický kontakt s daným seniorom. Vnučka sa snaží vytvoriť pocit domova a rodiny a všetky činnosti v prospech seniorov robí tak, akoby to robil niekto z rodiny,“ opisuje činnosť profesionálnej vnučky autorka projektu Janka Danišová, ktorá sa aktuálne stará o približne 20 seniorov.
Projekt Vnučka.sk ju zatiaľ neživí a pôsobí v ňom len ako dobrovoľníčka. V budúcnosti by však chcela všetok svoj čas a energiu venovať práve tejto činnosti a pretaviť ju do plnohodnotného zamestnania. Sociálne cítenie má v sebe už odjakživa. Ako prezradila, už počas strednej školy rada navštevovala babičky svojich spolužiačiek a obdivovala doslova múdrosť ich šedín. Po skončení vysokej školy sa sama začala intenzívnejšie stretávať so svojou babičkou Ankou, ktorú dovtedy poznala len veľmi málo.
„Zblížili sme sa a párkrát som navštívila s ňou jej rovesníčky, ktoré žijú osamelo. Pomyslenou bodkou bol sympatický 76-ročný deduško Tibor, ktorý ako osamelo žijúci rád chodil do záhradky k mojej babke a bavila ho práca so zemou. Tento deduško mi bol ako vlastný, často sme sa rozprávali o živote. Žiaľ, deduško Tibor už nie je medzi nami a ja som sa rozhodla v danom období, že vytvorím pre seniorov niečo, čo im bude k prospechu a dlhodobo príjemné,“ opísala zrod myšlienky vnučka Janka.
Pozitívne ohlasy doma i u susedov
S kamarátkou Nikou Mokráňovou tak založili občianske združenie Vnučka.sk – RODINA pre osamelých seniorov. Cez neho potom zorganizovali aj tábory pre deti z detských domovov a začali pomáhať tiež útulkom pre zvieratá. Aktivity plánujú v budúcnosti prepojiť aj so seniormi.
Ako uviedla vnučka Janka, podobná služba funguje aj zahraničí, avšak ide len o telefonickú službu. „Telefonický kontakt do istej miery môže eliminovať pocit osamelosti, ale nenahradí prítomnosť človeka, ktorá má úplne inú hodnotu ako telefonát. Ako povedala moja babka Anka „Janka, niekedy stačí prítomnosť človeka“. Vidím to dennodenne – tú radosť v očiach seniorov, keď sa stretneme, cítim ich rozžiarené srdiečka a vnímam energiu radujúcej sa dušičky,“ povedala profesionálna vnučka, ktorá pôsobí hlavne lokálne v mieste bydliska, teda v Bánovciach nad Bebravou a okolitých mestách.
Svoje služby by rada rozšírila na celé Slovensko a zároveň zachovala sociálnosť projektu, problémom sú však peniaze. Preto aktuálne hľadá spôsoby a možnosti financovania projektu, aby sa doňho mohli zapojiť aj iné vnučky.
O projekt, ktorý spustili na jeseň minulého roku, totiž prejavili záujem nielen seniori, ale aj samosprávy a verejne známe osobnosti z rôznych kútov Slovenska. Projekt zaujal aj štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ivana Švejnu.
„Taktiež je veľký záujem o projekt aj v susednej Českej republike, odkiaľ nám prišlo pár pozvaní na bližšie predstavenie projektu. Verím, že v krátkej dobe sa nám podarí rozvinúť projekt na celonárodnú úroveň a veľmi sa na to teším, že budeme môcť takto aj s inými vnučkami spríjemňovať seniorom ich čas,“ dodala na záver profesionálna vnučka Janka.
Autorka: LEA HEILOVÁ