Novorodencov v kežmarskej nemocnici budú sledovať monitormi dychu

VýchodSpravodajstvo

Projekt Mamička dýcham realizuje Nadácia Križovatka.

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku získala šesť nových monitorov dychu, vďaka ktorým budú sledované všetky detské postieľky pre novorodencov v zdravotníckom zariadení. Kežmarská nemocnica sa tak podieľa na projekte Mamička dýcham, ktorý realizuje Nadácia Križovatka. „Spolupracujeme s novorodeneckým oddelením už od roku 2011, kedy sme v Kežmarku prvýkrát darovali monitory dychu Babysense. Novorodenecké oddelenie a jeho kolektív je nezištne nápomocné pri realizovaní projektu a zapožičania monitorov aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov. Do dnešného dňa zapožičali 94 takýchto zariadení,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch.

Foto
Monitory dychu predchádzajú vzniku syndrómu náhleho úmrtia dojčiat / TASR

Monitory dychu zaznamenávajú poruchy dýchania. Napriek tomu, že nedokážu zamedziť vzniku dýchacích problémov, zvuková a svetelná signalizácia monitoru pri zastavení dýchania na viac ako dvadsať sekúnd, respektíve pri znížení frekvencie dychu pod hranicu desať dychov za minútu, môže dieťa zachrániť. „Oceňujeme snahu pomáhať najmenším deťom, ktoré sa narodia v našom zdravotníckom zariadení. Vďaka novým monitorom budeme môcť zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval riaditeľ kežmarskej nemocnice Viktor Halíř.

Nové monitory dychu pomáhajú predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktorý väčšinou postihuje deti do šiesteho mesiaca. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku a monitory slúžia ako prevencia proti tejto diagnóze. Príčiny vzniku syndrómu sú doposiaľ nejasné: „Pravdepodobne však ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov,“ priblížila Tomasch a zároveň dodala, že zástava dychu v spánku môže nastať aj u úplne zdravých novorodencov bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre