Nový cyklochodník prepojil Prešov so Šarišskými Michaľanmi

PrešovSpravodajstvo

Súčasťou projektu je aj most cez rieku Torysa.

Cyklisti zo Šariša môžu využívať novú trasu s mostom, ktorá im umožní plynulý prejazd z Prešova do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch. Ako informoval vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu vo Veľkom Šariši Tomáš Slovák, v roku 2007 začali s výstavbou cyklotrasy, ktorá spája mesto s Prešovom.

Primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall skonštatoval, že v rámci dvoch projektov od minulého roka vybudovali takmer päť kilometrov nových cyklochodníkov vrátane historizujúceho mosta:

„Preinvestovaných bolo necelých 1,2 milióna eur, pričom mesto prispelo sumou vo výške 90-tisíc eur.“

Foto
Otvorenie cyklochodníka / facebook.com/mestovelkysaris

Súčasťou trasy je aj most cez rieku Torysa. Projektant Jozef Kuruc chcel spojiť minulosť s prítomnosťou. Z tohto dôvodu sú podľa jeho slov na moste prvky, ktoré pripomínajú hrad:

„Po niekoľkých návštevách na hradnom kopci a preštudovaní obrázkov, ako vyzeral hrad v dobe najväčšej slávy, som chcel preniesť na podpery niečo charakterizujúce a spájajúce s hradom. Na strednej podpere je navrhnutá oddychová konzolovitá vyhliadka na severnú a južnú stranu. Na podpery sú kotvené nosné laná, na ktoré je zavesená pomocou zvislíc drevená konštrukcia mostovky so zábradlím.“

„Bola to pre nás výzva postaviť tento historizujúci most, ale veľmi sme sa na to tešili. Samotné dielo sa cyklistom páči. Je to miesto, kde sa dá zastaviť a načerpať silu na ďalšiu cestu,“ uviedol prešovský riaditeľ spoločnosti Doprastav Martin Valko, ktorá stavala cyklochodník aj most.

Úsek z Veľkého Šariša do Šarišských Michalian je súčasťou projektu EuroVelo 11, pričom ide o sieť cyklociest, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. Na to, aby sa prepojil Prešov s Lipanmi, je potrebné dokončiť časť cyklotrasy v Šarišských Michaľanoch. Ako dodal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, tento projekt by mal byť ukončený na budúci rok:

„Som veľmi rád, že Veľký Šariš už má kompletne dokončenú cyklotrasu až po Šarišské Michaľany, na ktorú mohol prispieť finančnou čiastkou aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Naša pomoc smerovala na výstavbu druhej etapy cez výzvu pre región vo výške viac ako 27-tisíc eur. Podarilo sa nám nájsť finančné prostriedky a presvedčiť riadiaci orgán, aby prehodnotil svoje rozhodnutie a schválil potrebné financie na vybudovanie chýbajúcej časti cyklotrasy v Šarišských Michaľanoch. Aktuálne je zmluva v štádiu prípravy a na jeseň tohto roku by sa mohlo začať so samotnou výstavbou.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre