Nový most medzi Kysakom a Veľkou Lodinou slúži vodičom

VýchodSpravodajstvo

Aktuálne je v dočasnom užívaní.

Vodiči môžu od dnešného dňa jazdiť po novom moste nad riekou Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou. Výstavba začala v máji tohto roka, pričom bola vyčíslená na viac ako dva milióny eur. Nový most nahradil ten pôvodný, ktorý bol vlani v auguste kvôli havarijnému stavu uzavretý. V októbri tohto roka sa jeho časť zrútila do rieky. Most je pre motoristov v dočasnom užívaní, pričom aktuálne je určený pre osobné autá, nákladnú a autobusovú dopravu. Umožnilo to vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby.

Košický samosprávny kraj (KSK) tvrdí, že výstavbu skomplikovali zistené pochybenia pri stavbe pôvodného mosta počas socializmu. Stredová podpera pod hladinou rieky nebola založená na betónovom základe. Z tohto dôvodu sa zmenil harmonogram rekonštrukcie a pôvodný rozpočet sa navýšil o takmer 260-tisíc eur.

Nový 56-metrový most so šírkou 11 metrov je dvojpoľový. Pod stavbou sa v najbližších mesiacoch upraví terén, odstráni sa kamenivo z toku Hornádu, pribudne zjednocujúci náter na oporách mosta a vodorovné dopravné značenie.

Foto
Vodiči museli doposiaľ jazdiť po približne trojkilometrovej obchádzkovej trase / TASR

„Dnes otvárame tento most po všetkých týchto peripetiách v takom stave, že motoristi si už, verím tomu, nevšimnú, že nejaké dokončovacie práce budú ešte prebiehať v okolí mosta. Chceli sme dať obyvateľom najmä okolitých obcí Kysak a Veľká a Malá Lodina takýto predvianočný darček a splniť to, čo sme hovorili už niekedy minulý rok, že do nadchádzajúcich Vianoc bude sprejazdnený,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že nový most je širší, vyšší a s vyššou nosnosťou ako ten pôvodný a vydrží aj storočnú vodu.

Zmluvný termín na dokončenie projektu vrátane všetkých kolaudačných konaní je stanovený na 29. apríla 2022. Vodiči museli doposiaľ jazdiť po približne trojkilometrovej obchádzkovej trase popri Hornáde medzi osadou Sopotnica za Kysakom a Veľkou Lodinou. Napriek tomu, že nebude uzatvorená, Správa ciest KSK ju počas zimy nebude udržiavať.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre