Nový prestupný terminál v Michalovciach prepojí autobusovú a železničnú stanicu

VýchodSpravodajstvo

Stavebné práce by mali byť ukončené na jeseň tohto roka.

V Michalovciach koncom apríla začala výstavba novej autobusovej stanice, ktorú realizuje zmluvný autobusový dopravca Košického samosprávneho kraja (KSK), spoločnosť ARRIVA Michalovce. Ako uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, verejnosť sa môže tešiť na vyšší komfort cestovania:

„KSK zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu ako službu vo verejnom záujme prostredníctvom dvoch zmluvných dopravcov. Sme veľmi radi, že spoločnosti ARRIVA sme pomohli získať finančné prostriedky za účelom zvýšenia komfortu svojich cestujúcich. Takzvaný prestupný terminál, ktorý tu pribudne, bude bezpečnejší, kvalitnejší a minimalizuje bariéry aj pre imobilných cestujúcich. Veľkou výhodou bude aj to, že všetky nástupišťa budú kryté.“

Foto
Výstavba autobusovej stanice / facebook.com/kosickykraj

Kapacita

Dôvodom výstavby novej autobusovej stanice je nedostatočná kapacita tej predošlej, ktorá bola vybudovaná v roku 2014 a slúži predovšetkým na prímestskú a mestskú dopravu.

„Dlhé roky sme plánovali dostavanie stanice pre prímestskú autobusovú dopravu v Michalovciach. Sme preto radi, že neostalo len pri sľuboch a naše plány môžeme teraz zrealizovať. Obyvatelia tohto regiónu si zaslúžia kvalitné podmienky na cestovanie. V rámci Dolného Zemplína denne prevezieme až 30-tisíc cestujúcich, ku ktorým je potrebné pripočítať aj cestujúcich, ktorí na cestu využívajú iných dopravcov. Terminál v Michalovciach využíva asi 15 percent z celkového počtu cestujúcich, a preto chceme, aby mali komfort pri čakaní na svoj spoj aj pri vystúpení z autobusu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA Michalovce Gejza Sačko.

Viac ako miliónová investícia

Projekt je financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške viac ako milión eur. ARRIVA sa na ňom podieľa sumou 163-tisíc eur. Súčasťou projektu je výstavba šiestich krytých nástupíšť a troch krytých výstupíšť, 38 odstavných plôch pre autobusy a 21 parkovacích miest pre osobné autá.

Ako informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, v novej stanici bude aj šesť nových odchodových tabúľ a dve centrálne tabule, na ktorých budú zverejňované všetky odchody a príchody jednotlivých spojov, pričom terminál bude osvetlený a vybavený kamerovým systémom:

„Prostredníctvom rozhlasového systému sa budú hlásiť časy príchodov a odchodov autobusov. Prestupný terminál bude priamym prechodom napojený na hlavný vchod železničnej stanice, ktorá slúži aj ako čakáreň pre cestujúcich vlakmi a autobusmi. Nachádzať sa tu budú aj stojany na bicykle. Výstavba novej autobusovej stanice pre prímestskú autobusovú dopravu by mala byť ukončená na jeseň tohto roka.“

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre