Nový prezident by mal na východe riešiť hlavne pracovné príležitosti

VýchodPrezidentské voľby 2024

Najväčšia volebná účasť bola v mestskej časti Lorinčík.

Slovensko si cez víkend zvolilo nového prezidenta, ktorým sa stal Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percent hlasov. V metropole východu však prevažovala podpora Ivanovi Korčokovi, ktorého od získania funkcie hlavy štátu delilo viac ako šesť percent. Najväčšia volebná účasť bola aj v druhom kole v mestskej časti Lorinčík s viac ako 77 percentami a najnižšia účasť bola opäť na Luníku IX. O tom, čo výsledok volieb znamená pre východné Slovensko pre Košice Online objasnil politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Gabriel Eštok:

„Pri voľbách je vždy zaujímavé sledovať východné Slovensko, najmä teda Prešovský a Košický kraj. Pretože vidíme, že volebné účasť je vždy najnižšia v týchto krajoch. Opäť je to Košický kraj, kde vidíme najnižšiu volebnú účasť v porovnaní so všetkými krajmi. Znamená to, že ľudia alebo taký hlavný dôvod, že prečo sa to deje je, že ľudia jednoducho bojujú v týchto regiónoch s inými problémami ako možno iné kraje.“

Z výsledkov volieb vyplýva aj rozdiel medzi vidiekom a mestom. Pýtali sme sa preto, akými témami by sa mal prezident zaoberať v rámci východného Slovenska.

„No určite je to otázka otvárania nových pracovných príležitostí, ktoré môže alebo by mala aj táto vláda priniesť aj na východné Slovensko. Vidíme, že investori, ktorí tu mali prísť napríklad k Prešovu nakoniec neprídu, to je veľké sklamanie pre východné Slovensko. Ale nič nie je stratené, teda je úlohou vlády, aby prilákali investorov no a prezident je reprezentatívna funkcia. To znamená, že v zahraničí či už smerom k iným štátom alebo aj samozrejme k súkromnému sektoru, ktorý by bol možno ochotný investovať alebo aj otvárať nové pracovné príležitosti ja na východe,“ vyjadril sa Eštok.

Foto

Jednou z tém, ktorá počas volebnej kampane rezonovala na východnom Slovensku bola vojna na Ukrajine. Podľa Eštoka to nie je náhoda, keďže sme hraničný región:

„Toto bola téma, ktorá v mnohom rozhodovala aj druhé kolo. A preto si myslím, že po tej intenzívnej kampani, možno až vyvolávania strachu, tak pre prezidenta SR nastáva čas, aby ukľudnil občanov SR. A teda možno aj poľaviť z tejto rétoriky, pretože už teraz ako keby vyvolávať ten strach nie je produktívne a treba jednoducho tie emócie v spoločnosti trošku zmierniť."

Nová hlava štátu by tak mala rozdelenú spoločnosť skôr upokojiť a spájať. S týmto súhlasí aj sociológ Ivan Gabal, ktorý sa k prezidentským voľbám na Slovensku vyjadril pre spravodajskú ČT24:

„Tá slovenská spoločnosť je očividne rozdelená, pretože oba programy kandidátov boli postavené proti sebe. A tá podpora tak, ako ju vidíme, je pomerne vyrovnaná. Nie náhodou aj tie výskumy ukazovali tesné výsledky. To rozdelenie by znamenalo, že by Peter Pellegrini musel opustiť tú strachovú a protizápadnú rétoriku a defacto začať korigovať a vyvažovať politiku kabinetu Roberta Fica."

Uviedol, že výsledky volieb sa dali predpokladať. Odborníci už skôr uviedli, že čím vyššia bude účasť, tým väčšia je šanca výhry Pellegriniho.

„Ja by som k tomu pridal ešte chronický problém východného Slovenska a vidieckych oblastí, kde sa prejavuje skutočne veľký rozdiel medzi tými mestskými časťami stredného a západného Slovenska. A pochopiteľne – ja už som po prvom kole hovoril - že významnú úlohu zohrajú slovenskí Maďari, a myslím si, že sa na dátach ukáže, že v súčasnosti sú pod väčším vplyvom Budapešti než Bratislavy, a to sa tiež aj presadilo," uviedol Gabal.

Ako dodal, Pellegrini zmobilizoval najmä tých, ktorí v prvom kole volili Korčoka, no neskôr uverili hoaxom o posielaní slovenských vojakov na Ukrajinu. V súčasnosti je ale dôležité, ako sa vďaka nemu vyvinú vzťahy s inými krajinami a organizáciami.

„Pán Pellegrini bude musieť teraz balansovať nielen na Summite NATO v Prahe, ale aj voči ďalším spojencom, ktorí – podľa môjho názoru – budú ostro sledovať chovanie Slovenska v Európskej únii a na Európskych Radách a podobne. A povedal by som, že tá pozícia bude veľmi krehká práve v rozhodovaní strategických otázok," dodal Gabal.

Sociológ dodal, že je viac než pravdepodobné, že ak by mohli Slováci voliť aj zo zahraničia, všetko by dopadlo inak alebo aspoň s menším rozdielom.

Komentáre