Nový rektor UVLF Jozef Nagy chce univerzitu modernizovať i ekonomicky stabilizovať

KošiceSpravodajstvo

Dopyt po absolventoch sa zvyšuje.

Minulý týždeň došlo na Univerzite Veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach k zmene vo vedení. Vo funkcii rektorky totiž skončila Jana Mojžišová a oficiálne ju nahradil Jozef Nagy. Ten od roku 2015 pôsobil na univerzite ako prorektor pre rozvoj školy a hodnotenie kvality. Súčasný rektor má ciele stanovené jasne:

„Tým základným cieľom je úspešne absolvovať posúdenie vnútorného systému kvality, teda národnú akreditáciu, čo nás čaká v tomto roku a v roku 2025 je medzinárodná akreditácia Európskou asociáciou veterinárnych vzdelávacích inštitúcií. Okrem toho je cieľom, aby univerzita zabezpečovala nielen vzdelávanie, ale aj vedecko-výskumnú činnosť na základe európskeho princípu – jedno zdravie, jeden svet, jedna medicína,“ uviedol Nagy.

Zároveň sa univerzita chce v rámci vzdelávacieho procesu zamerať na využívanie umelej inteligencie. Dôležitá bude aj adaptácia na energetickú krízu. Jednou z metód je využívanie fotovoltiky.

„Fotovoltiku plánujeme inštalovať v rámci areálu na Komenského 73, ako aj v našich účelových zariadeniach v Rozhanovciach a jazdeckom areáli. Je to zhruba 1,5 milióna eur,“ priblížil nový rektor.

Foto
Novým rektorom univerzity je Jozef Nagy / TASR

Vo veci sú už pripravené aj štúdie a samotná realizácia projektu by mala byť hotová do roka. V súčasnosti sú v prestavbe tri univerzitné pavilóny a v rámci plánu obnovy sa chystá rekonštrukcia ďalších piatich budov. Zároveň má škola rozbehnuté viaceré vedecké projekty.

„Z tých najvýznamnejších by som spomenul projekt Inovatívne potraviny, ktorý riešime v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre. Ďalej projekt personalizovanej medicíny, ktorý sa teraz rozbieha, so zameraním na rakovinu prostaty a projekt, ktorý je pred ukončením je zameraný na vývoj protilátok proti covidu, v rámci ktorého budujeme aj špecifické laboratórium BSL-3,“ doplnil Nagy.

Okrem toho sa univerzita zameriava aj na regeneračnú medicínu. V súčasnosti je na škole viac ako 2000 študentov, z ktorých približne štvrtina študuje v anglickom jazyku. Univerzita momentálne tieto počty navyšovať neplánuje, aj keď dopyt po absolventoch sa neustále zvyšuje, či už v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe či v Komore veterinárnych lekárov.

„Historicky najviac zamestnancov sa zamestnalo za posledné obdobie alebo zaregistrovalo v Komore veterinárnych lekárov. Je tam veľká požiadavka o našich absolventov, ak hovoríme o všeobecnom veterinárskom lekárstve. Samozrejme, nesmieme zabúdať aj na iné študijné odbory, ako je farmácia,“ informoval rektor.

Ako v iných sektoroch, aj vo veterinárskej oblasti je práca vo verejnom sektore finančne neatraktívna. Podľa  rektora by situáciu pomohol zmeniť tlak zo strany veterinárnej a potravinovej správy či Komory veterinárnych lekárov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre