Nový RTG prístroj v prešovskej nemocnici zníži radiačnú záťaž pre pacientov

PrešovSpravodajstvo

Je založený na umelej inteligencii.

Rádiologické oddelenie Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove spustilo do prevádzky nový RTG prístroj. Podľa riaditeľa nemocnice Ľubomíra Šarníka ide o jediný prístroj s takýmto softvérovým vybavením v regióne strednej a východnej Európy.

„Je navrhnutý tak, aby pomáhal rádiologickým technikom vytvárať konzistentne vysokokvalitné obrázky na prvý záber. Technológia 3D kamery a inteligentná automatická analýza pomáha pri vyberaní správnych nastavení vzhľadom na habitus pacienta, ako aj správnej vyšetrovacej techniky,“ uviedol Šarník.

Foto
Ide o jediný prístroj s takýmto softvérovým vybavením v regióne strednej a východnej Európy / Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Inteligentné riešenie je založené na umelej inteligencii a je navrhnuté tak, aby sa znížil počet nepodarených snímok a minimalizovala radiačná záťaž pre pacienta. Zároveň sa optimalizuje celé vyšetrenie a zamedzí sa snímkovaniu v prípade pohybu pacienta.

„Významne to zvýši radiačnú bezpečnosť najmä pri vyšetrovaní detí, ako aj nespolupracujúcich pacientov,“ dodal riaditeľ.

Prístroj stál 426-tisíc eur a financovaný bol zo štátneho rozpočtu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre