Nový šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice Robert Jindra sa predstaví na otváracom koncerte 53. sezóny

KošiceKultúra

Nadviaže na prácu svojho predchodcu Zbyňka Müllera.

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vstupuje do svojej 53. koncertnej sezóny. Do najbližších mesiacov okrem iného pripravila nový cyklus komorných koncertov. Diváci sa môžu tešiť aj na hosťovanie viacerých slovenských či zahraničných interpretov. Riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová uviedla, že sezóna 2021/2022 sa bude niesť aj v znamení niekoľkých výročí:

„Taktiež sme pripravili v rámci sezóny dve premiéry. Jednou je Koncert pre husle a orchester slovenského skladateľa žijúceho v Prahe Juraja Filasa. Tento koncert nám premiérovo uvedie slovenský huslista Ivan Ženatý a taktiež uvedieme aj dielo pre symfonický orchester slovenského skladateľa Mariána Lejavu v rámci koncertu, ktorý sa bude konať v rámci spolupráce s Creative Industry Košice. Bude to koncert v Kunstahalle a bude to koncert v rámci festivalu Art and Tech Days, ktorý bude prebiehať  novembri v Košiciach.“

Foto
Robert Jindra / ŠFK

Novým šéfdirigentom ŠFK je Robert Jindra, ktorý nadviaže na prácu svojho predchodcu Zbyňka Müllera. Spolu s orchestrom naštuduje aj niekoľko symfónií či jedinečných diel.

„Je to moja srdcová záležitosť. Pokiaľ pocítim, že ten vzťah, ktorý sme spolu s orchestrom začali, že už nie je taký silný alebo že to puto sa začína roztrhávať, tak sám poviem, že už je čas opustiť tento orchester, ale ja pevne dúfam, že to nebude len tak skoro, pretože tu prichádzam veľmi rád. Pre mňa je veľkou inšpiráciou, keď cítim, že samotní orchestrálni muzikanti sa zo svojho úspechu dokážu tešiť a verte mi, že to nie je samozrejmosť, a tu to je,“ reagoval na otázky Košice Online Robert Jinda.

Otvárací koncert 53. sezóny sa uskutoční vo štvrtok 7. októbra o 19.00 hod. v Dome umenia pod taktovkou nového šéfdirigenta Roberta Jindru. Sólistkou večera bude Jolana Fogašová.

Komentáre