O hlasovací preukaz možno požiadať do 8. septembra

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2023

Voliť sa s ním dá kdekoľvek na Slovensku.

Ak sa volič nemôže zúčastniť na predčasných parlamentných voľbách v mieste svojho trvalého bydliska, môže požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu. E-mailom alebo listom tak môže urobiť do 8. septembra, osobne si ho môže vybaviť najneskôr deň pred parlamentnými voľbami. Prostredníctvom hlasovacieho preukazu je možné voliť kdekoľvek na Slovensku.

Obce začali so zasielaním preukazov 16. augusta. Na úradnej tabuli a na webe, ak ho majú zriadený, mali povinnosť zverejniť e-mailovú adresu na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ak volič požiada o preukaz e-mailom alebo listom, obec mu ho zašle na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Zasiela sa doporučenou zásielkou do vlastných rúk.

Volič môže požiadať o preukaz aj prostredníctvom splnomocnenej osoby. Hlasovací preukaz sa vydá voličovi len raz, pri prípadnej strate mu obec nový nevydá. Ak už raz volič hlasovací preukaz dostal, nemôže bez neho voliť ani v mieste svojho bydliska.

V predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 30. septembra, kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.

 

Zdroj: TASR

Komentáre