O Modrého anjela zabojuje deväť filmov

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2021

Soškou bude ocenený aj najlepší ženský a mužský herecký výkon či réžia.

Tradičnou súčasťou Art Film Festu (AFF) je aj medzinárodná súťaž hraných filmov. Odborná porota v zložení Tereza Nvotová, Natália Germáni a Maja Hriešik vyberie jednu z deviatich snímok, ktorá získa ocenenie Modrý anjel za najlepší film. Soškou Modrého anjela bude ocenený aj najlepší ženský a mužský herecký výkon či réžia.

Francúzska režisérka a predstaviteľka hlavnej úlohy Suzanne Lindon nakrútila film Jarná kvetinka. Ide o príbeh stredoškoláčky, ktorá sa zamiluje do charizmatického tridsiatnika. Napriek tomu, že jej vzťah je plný inšpiratívnych rozhovorov, hlavná hrdinka si uvedomí, že takýmto spôsobom prichádza o obdobie prirodzeného dospievania v kruhu rovesníkov.

Foto
Jarná kvetinka / Luxbox

Ruský režisér Filip Juryjev pri svetovej premiére filmu Ľoška – lovec veľrýb získal v Benátkach ocenenie za réžiu. Hlavným hrdinom je tínedžer, ktorý žije v tundre neďaleko Aljašky. Jeho americký sen sa stane skutočnosťou. Na svojej ceste k sebapoznaniu pochopí, že nie každé putovanie musí končiť stanoveným cieľom.

Srbský režisér Ivan Ikić so svojím filmom Oáza zaujal na benátskom festivale, kde získal Ocenenie Label Europa Cinemas za najlepší film. V snímke dominujú traja chovanci sociálneho ústavu pre mladistvých so zvláštnymi diagnózami. Spoločne žijú skôr vo väzení ako v špecializovanej sociálnej inštitúcii. Diváci ocenia nielen dokumentárnu kameru, ale aj výkony troch mladých nehercov.

Foto
Ľoška, lovec veľrýb / Loco Films

Ako uviedol PR manažér AFF Peter Gašparík, portugalská herečka Ana Rochy de Sousa so svojím filmom Počúvaj! získala v Benátkach cenu za najlepší debut aj štyri ďalšie ocenenia:

„Drobné nedorozumenie s nepočujúcou dcérkou počas vyučovania v škole na londýnskom predmestí spustí vo filme nezastaviteľnú mašinériu byrokratických rozhodnutí, na ktorých konci môže byť dievčatko odobraté rodičom. Súkolie prepracovaného systému totiž neváha zhltnúť „neprispôsobivú“ rodinu, najmä ak ide o rodinu portugalských imigrantov v čase už nezvratného brexitu.“

V Benátkach bol uvedený aj iránsky film Pustatina od režiséra Ahmada Bahramiho, ktorý získal tri ocenenia. Divákom predstaví kolóniu, kde sa vyrábajú tehly. Keď klesne dopyt, miestni musia odísť. Túto nepríjemnú správu im oznámi Loftollah, ktorý tam prežil celý život. Čo je ničivejším dôsledkom nezamestnanosti? Chudoba alebo nedostatok empatie?

Foto
Pustatina / Persia Film Distribution

Na tohtoročnom festivale v Sundance zažiaril maltsko-americký tvorca Alex Camilleri s filmom Luzzu. Ide o tradičnú pestrofarebnú maltskú rybársku pramicu. Trhlina na nej skomplikuje život Jesmarkovi, ktorý musí získať peniaze na liečbu svojej ťažko chorej dcéry. Nechce sa však zapredať čiernemu trhu.

Švédsky režisér Magnus von Horn vo svojej snímke Pot predstaví svet dokonalej mladej ženy Sylwie, ktorú však trápi prázdnota. Populárna fitness motivátorka má množstvo fanúšikov, ale túži po súkromí. Fyzickú dokonalosť a krehkú zraniteľnosť hlavnej hrdinky dokonale stvárni Magdalena Koleśniková.

Foto
Pot / New Europe Film Sales

Návštevníci AFF uvidia aj celovečerný debut nemecko-španielskeho herca Daniela Brühla s názvom Sused. Sám režisér sa predstaví v role úspešného herca, ktorý sa pred odletom na konkurz do Londýna zastaví v berlínskej kaviarni.

„V tej sedí Bruno, starnúci muž, ktorý sa na stretnutie s populárnym umelcom, zdá sa, dlho pripravoval. Vzájomná konfrontácia postupne obnažuje dôležité témy, akými sú ľudské a sociálne rozpory, rozdiely medzi východným a západným Nemeckom, práca, manželstvo, ale aj rodinná či spoločenská pretvárka. Brilantné dialógy s ironickým humorom odhaľujú, ako sa verejne známy obraz môže líšiť od skutočného súkromného života,“ skonštatoval Gašparík.

Organizátori AFF na film Rozkoš od švédskej režisérky a scenáristky menom Ninja Thyberg obmedzili vek divákov nad 18 rokov. Návštevníci budú mať príležitosť nahliadnuť do zákulisia pornografického priemyslu. Mladá Švédka sa rozhodne preraziť v oblasti filmového biznisu v Los Angeles. Linnea alias Bella Cherry sa rozhodne vydať za svojím snom prostredníctvom filmov pre dospelých. Hlavná hrdinka sa však stretne s bolestnou iróniou.

Komentáre