O múzea a galérie v Prešovskom kraji je záujem

PrešovVýchodKultúra

Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 545-tisíc návštevníkov.

Zdá sa, že o kultúru na východe nie je núdza. Potvrdzujú to čísla návštevnosti múzeí a galérií v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v roku 2019, ktoré významne vzrástli. Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 545-tisíc návštevníkov, čo je o takmer 57-tisíc viac ako v roku 2018. PSK vlani vynaložil viac ako 2,1 milióna eur práve na rôzne podujatia i obnovu kultúrnych pamiatok.

„Najvýznamnejšou z realizovaných rekonštrukcií bola obnova Paláca Ľubomirských na hrade Ľubovňa, rekonštrukcie meštianskych domov na Radničnom námestí v Bardejove a Hlavnom námestí v Kežmarku a pokračovanie rekonštrukčných prác v renesančnom kaštieli v Humennom či v Šarišskej galérii v Prešove,“ uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Ako ďalej uviedla, v tomto roku chce krajská samospráva v obnove múzeí a galérií pokračovať, naplánované sú viaceré investičné akcie nateraz za takmer 2,3 milióna eur. Najviac financií poputuje do múzeí v Humennom, Prešove a v Poprade.

Foto
Na snímke 3D hologram gotického hradu, ktorý je súčasťou novej expozície stavebníctva / TASR

Vedie Ľubovniansky hrad

Ak ste niekedy navštívili Ľubovniansky hrad a múzeum, asi vás neprekvapí, že láka stále viac návštevnkov. Dokonca mu patrí rvenstvo najvyhľadávanejších pamiatok v PSK. Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si v minulom roku prišlo pozrieť rekordných 214-tisíc návštevníkov, čo je o vyše 19-tisíc ľudí viac ako rok predtým.

„Najvyhľadávanejšou bola výstava venovaná ženám - La femme fatale hradu Ľubovňa a úplným vrcholom sezóny unikátna výstava pokladov a relikviárov uhorskej princeznej, krakovskej a sandomierskej kňažnej sv. Kunigundy z 13. storočia,“ pripomenula Daša Jeleňová.

Rekonštrukčné práce vykonávajú aj v objektoch Múzea v Kežmarku, ktorý si stabilne udržiava druhú priečku medzi najnavštevovanejšími kultúrnymi pamiatkami v kraji. Jeho bránami v roku 2018 prešlo viac ako 63-tisíc návštevníkov. Mestský hrad na Spiši po obnove meštianskeho domu čaká reinštalácia expozícií.

Obdobne stabilný záujem verejnosti zaznamenalo aj Krajské múzeum v Prešove so svojimi pobočkami v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove. Celková návštevnosť takzvanej Tripolitany sa posledné dva roky udržiava na hodnote 58-tisíc platiacich návštevníkov.

Foto
V Šarišskej galérii v Prešove zožala úspech aj výstava "Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ"  / TASR

Mierny nárast evidovalo v uplynulom roku i Šarišské múzeum v Bardejove, ktorého umelecko-historické a prírodné zbierky videlo viac ako 53-tisíc ľudí.

Nárast o takmer 15-tisíc návštevníkov zaznamenalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Expozície približujúce život a dielo kráľa pop artu, ale aj worshopy a prednášky si vlani zažilo viac ako 45-tisíc návštevníkov.

„Unikátne múzeum, ktoré čaká komplexná prestavba v hodnote 7,1 milióna eur, sa vlani úspešne prezentovalo v Levoči, Prešove, Bardejove, ale aj Maďarsku putovnou výstavou Warhol Tour,“ dodala Jeleňová. 

Verejnosť oslovili aj aktivity Vihorlatského múzea v Humennom, kde prebieha kontinuálna obnova renesančného kaštieľa. Rebríček návštevnosti kultúrnych pamiatok v kraji uzatvára Podtatranské múzeum v Poprade, ktorého expozície si pozrelo približne 10 600 návštevníkov. V číslach návštevnosti výrazne poskočili aj obe galérie v kraji - Tatranská galéria v Poprade a  Šarišská  galéria v Prešove, ktorá zaujala najmä putovnou výstavou o A. Warholovi Ja pochádzam odnikiaľ.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre