O pár dní rozhodneme o budúcnosti samospráv

SlovenskoArchívVoľby 2022

Výsledky sa nedajú predvídať, ale počet uchádzačov sa môže zmeniť.

Na Slovensku sa o desať dní uskutočnia voľby do orgánov samosprávnych krajov a voľby do orgánov samosprávy obcí. Ide o prvé spojené voľby, ktoré sú naplánované v jednom termíne, a to v sobotu 29. októbra. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 hod. vo vyše 2900 obciach v 6010 okrskoch, pričom budú k dispozícii do 20.00 hod.

Zuzana Eliášová z ministerstva vnútra skonštatovala, že komunálne voľby nebudú v piatich obciach z dôvodu nepodania kandidátnych listín:

„Špecifikom spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov je, že volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu. Hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz, ktorý by umožňoval hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti mimo trvalého pobytu, ako to poznáme z iných druhov volieb.“

V spojených regionálnych voľbách môžu hlasovať aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Podmienkou účasti je dovŕšenie veku 18 rokov najneskôr v deň konania volieb. V prípade, ak si volič vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať žiadosťou o jeho vydanie alebo potvrdením o občianskom preukaze, ktoré vydáva príslušný orgán Policajného zboru. Svoj hlas budú môcť odovzdať aj COVID pozitívni voliči.

„Doma bude možné hlasovať do prenosnej alebo do špeciálnej volebnej schránky. Prenosná volebná schránka je určená pre voličov, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov. O hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky budú môcť požiadať voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia v iných prípadoch ako COVID-19,“ doplnila Eliášová.

Foto
Spojené voľby budú farebne odlíšené / Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Volebné tlačivá budú odlíšené farebne. Občania dostanú dve obálky, konkrétne modrú a hlasovacie lístky s modrými pruhmi pre župné voľby a bielu obálku a lístky v rovnakej farbe pre komunálne voľby. Spojenie volieb do jedného termínu by malo priniesť vyššiu volebnú účasť aj úsporu financií, ale môže to spôsobiť väčší chaos nielen občanom, ale aj členom volebných komisií.

Alexander Onufrák z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre Rádio Košice uviedol, že voliči by si mali vopred pozrieť zoznamy kandidátov a to, o aké posty sa uchádzajú:

„Hlavne v Košiciach, kde bude šesť lístkov, bude potrebné, aby volič dával podstatne väčší pozor, a to z viacerých dôvodov. Viacero kandidátov môže kandidovať vo viacerých voľbách. Tie čísla, ktoré budú mať pred svojím menom a priezviskom, budú s najväčšou pravdepodobnosťou rozličné. Je potrebné, aby voliči nepomiešali obálky a hlasovacie lístky a aby sme bielu obálku s bielymi hlasovacími lístkami nehodili do modrého boxu, ale aby sme ich hodili do správnej schránky.“

Košičania odovzdajú hlas svojim favoritom na post predsedu samosprávneho kraja, krajského, mestského poslanca, primátora, ale aj starostu mestskej časti a člena miestneho zastupiteľstva. Výsledky volieb sa nedajú predvídať, avšak podľa Onufráka nie je vylúčené, že niektorý z uchádzačov o funkciu primátora metropoly východu sa vzdá v prospech iného kandidáta:

„My sme aj analytici, analyzujeme, ako to bude, ale ťažko povedať, všetko rozhodnú voliči, ktorí sa rozhodnú 29. októbra, niektorí možno na poslednú chvíľu. Po tých vyjadreniach, ktoré sú v médiách, tak je vidieť, kto z tých kandidátov má našliapnuté, teda je oproti tým kandidátom niekde úplne inde ako ostatní kandidáti. Oni si uvedomujú aj to, že naše šance, ak chceme nad niekým zvíťaziť, tak sa zvyšujú tým, že sa dáme dokopy.“

Účasť vo voľbách je dôležitá, keďže spoločne rozhodneme o budúcnosti mestských častí, obcí, miest aj samosprávnych krajov.

Komentáre