O poriadok a čistotu vo východoslovenských mestách sa starajú stovky aktivačných pracovníkov

VýchodSpravodajstvo

Cieľom je zvýšenie zamestnanosti.

V posledných rokoch sa na Slovensku vytvorilo viacero nástrojov na zvyšovanie zamestnanosti. Do tohto úsilia sa zapájajú aj mestá a obce na východe, ktoré na základe zákona zamestnávajú tzv. aktivačných pracovníkov. Cieľom opatrenia je získanie praktických skúseností a udržiavanie pracovných návykov u dlhodobo nezamestnaných. Do tohto procesu sa zapája aj metropola východu.

„Mesto Košice má s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny podpísanú rámcovú dohodu o podmienkach vykonávania aktivačných prác pre 70 uchádzačov o zamestnanie. K dnešnému dňu má uzavretých 40 dohôd o vykonaní práce. Aktivační pracovníci sa venujú najmä zabezpečovaniu zimnej alebo letnej údržby, upratovacím prácam alebo zlepšovaniu životného prostredia v meste,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.

V tejto súvislosti sme oslovili aj Správu mestskej zelene (SMsZ), ktorá sa stará o poriadok v uliciach.

„SMsZ nezamestnáva aktivačných pracovníkov. Naši zamestnanci sú riadne zamestnaní na hlavný pracovný pomer. Zamestnávame desiatky ľudí z marginalizovaných komunít, ktorým u nás dávame šancu zaradiť sa do pracovného života a získať pracovné návyky. Od mesta Košice máme aktuálne u nás pridelených päť osôb v rámci obecných služieb na základe Zákona o obecnom zriadení,“ informoval hovorca spoločnosti Peter Sasák.

Na základe dohody uzatvorenej v zmysle zákona o pomoci v hmotnej núdzi pracuje v Prešove 102 pracovníkov.

„Uchádzači o zamestnanie, ktorí majú trvalý, resp. prechodný pobyt na území mesta Prešov, sa podieľajú na týchto aktivitách: upratovanie verejných priestranstiev v rámci verejnej zelene a pevných plôch; čistenie obrubníkov, rigolov a priekop od buriny a nánosov hliny, čistenie mesta, okrem centrálnej časti a priľahlých ulíc, v podobe zberu odpadkov a zametania ulíc, likvidácia, separovanie a vývoz nelegálnych skládok odpadu, odstraňovanie zimného posypu zo schodov, spevnených plôch, kde sa technika nedostane, a lávok pre peších,“ priblížila hovorkyňa mesta Terézia Rácová.

Foto
Aktivační pracovníci sa starajú o poriadok a čistotu v mestách (Ilustračná fotografia) / TASR

Zemplín

Rovnaký model práce funguje aj na Zemplíne. Podľa hovorkyne Martiny Mištaničovej má mesto Trebišov v aktuálnom období 219 pracovníkov na výkon aktivačných prác.

„Aktivační pracovníci sú koordinovaní zamestnancami Aktivačného strediska Technických služieb mesta Trebišov, sú rozdelení do služieb, každý týždeň majú stanovený harmonogram činností, ktorý sa v priebehu týždňa operatívne dopĺňa. Pracovníci sú každý deň sú v teréne. Aj napriek tomu, že mnohí aktivační pracovníci sú ťažšie začleňovaní do pracovného procesu mesto Trebišov má so samotnými nástrojmi aktivačných opatrení dlhodobo pozitívne skúsenosti.“

O poriadok a čistotu v meste sa starajú aj pracovníci v Michalovciach. Niektorí však svoje činnosti vykonávajú aj v materských školách.

„V Technických a záhradníckych službách mesta Michalovce v súčasnosti evidujeme 27 aktivačných pracovníkov na činnosti v malých obecných službách (MOS) a 3 aktivačných pracovníkov ako uchádzačov o zamestnanie (UOZ) v materských školách. Uchádzači o zamestnanie v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta vykonávajú pomocné práce v kuchyni a pomocné práce v spolupráci so školníkmi materských škôl,“ uviedla referentka odboru komunikácie, marketingu a kultúry na mestskom úrade Marcela Andréová.

Oveľa vyšší počet uchádzačov o zamestnanie funguje podľa Mariána Škubu v Humennom.

„Na základe dohody uzatvorenej medzi mestom Humenné a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Humenné bude vykonávať činnosť v priebehu tohto roku 300 uchádzačov o zamestnanie. Od 1. februára nastúpi na aktivačné práce ďalších 14 uchádzačov. Ich počty sa v rámci roka môžu meniť vzhľadom na možnosť uzatvorenia nových dohôd.“

Foto
Aktivační pracovníci sa venujú aj likvidáciám nelegálnych skládok  / FB mesta Trebišov

Spiš a Liptov

Mesto Spišská Nová Ves eviduje v súčasnosti 76 aktivačných pracovníkov, ich počet sa však v priebehu roka tiež mení.

„Cieľom ich zaradenia do aktivačnej činnosti je postupne u nich aktivovať, naučiť a udržiavať základné pracovné návyky vykonávaním jednoduchých prác spojených s udržiavaním čistoty v určených priestoroch, zbieraním odpadkov z verejných priestranstiev, odstraňovaním neporiadku, udržiavaním čistoty v priestoroch a okolí kontajnerových stanovíšť a vykonávaním ďalších prác podobného charakteru podľa aktuálnych potrieb mesta (napr. hrabanie lístia), prípadne na základe podnetov nahlásených občanmi. Tieto práce a činnosti vykonávajú v pridelených lokalitách pod dohľadom koordinátora,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunálneho servisu mestského úradu Peter Hamrák.

Pracovníci vykonávajú aj ďalšie činnosti vyplývajúce z potrieb samosprávy alebo ktoré vzniknú na základe podnetov od občanov.

Systém aktivačných prác funguje aj na Liptove. Okrem údržby sa pracovníci v Liptovskom Mikuláši venujú aj likvidácii nelegálnych skládok.

„V súčasnosti máme v mestskom podniku Verejnoprospešné služby k dispozícii 40 aktivačných pracovníkov. Náplňou ich práce je najmä čistota verejných priestranstiev, cintorínov či okolia pamätníkov. V zimných mesiacoch sa podieľajú na čistení priestorov od snehu, na jar zametajú cesty po zimnej údržbe, v lete zbierajú pokosenú trávu, na jeseň pomáhajú pri hrabaní napadaného lístia. Okrem toho sa počas celého roka zaoberajú aj odstraňovaním čiernych skládok v meste,“ informoval Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta Liptovský Mikuláš.

Aktivačné práce môže vykonávať dlhodobo nezamestnaný uchádzač o zamestnanie, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi. Práce vykonáva dlhodobo nepretržite najviac počas šiestich kalendárnych mesiacov v rozsahu najviac 20 hodín týždenne.

Komentáre