O post starostky Džungle bojujú dve kandidátky

KošiceArchívKomunálne voľby 2018

Ako by kandidátky vyriešili problém s parkovaním?

Adriana Šebeščáková Balogová, Ing. Mgr. 48 rokov (nezávislá kandidátka)

1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mestskej časti Košice - Džungľa? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Najväčším negatívom mestskej časti je málo finančných prostriedkov, ktoré prerozdeľuje mesto Košice na mestské časti. Prerozdeľuje podľa počtu obyvateľov, čo  v prípade Mestskej časti je dosť málo. Takže, by sme uvítali zmenu štatútu o posilnenie mestských častí spojené s navýšením kompetencií.“

2. Čo by ste za prvých 100 dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Za prvých sto dní, by som si priala naštartovať už naplánované projekty pre ďalšie roky a rozpracovanie nových  vízií mestskej časti na ďalšie obdobie. Spolupráca na vybudovaní semaforu na Prešovskej ceste, ktorá je nebezpečná pre chodcov a nikto to  nechce riešiť.“

3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v mestskej časti chceli rozbehnúť?

„V mestskej časti je naplánovaných viac top investícii, ktoré predstavím na predvolebnom letáku a každá jedná investícia ma pozitívny vplyv na zlepšenie života v mestskej časti.“

4. Ako by ste zlepšili otázku parkovania v mestskej časti?

„Mestská časť je zástavba rodinných domov s vlastnými pozemkami až na dve kritické ulice na ktorých je problém s parkovaním. Parkovanie mestskej časti nerobí až taký veľký problém, ako v starom meste. Pre tieto dve ulice máme pripravenú víziu a pracuje sa na projekte rozšírenia parkovacích miest v mestskej časti.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v mestskej časti?

„Čo sa týka starostlivosti o neprispôsobivých občanov, v mestskej časti už v súčasnej dobe cez Splnomocnenca vlády pre Rómske komunity, zabezpečujeme sociálne služby a to  Komunitné centrum a Terénnu sociálnu prácu. Staráme sa  a monitorujeme  občanov v hmotnej núdzi o občanov bez domova a odborne pomáhame  pri riešení problémov tejto cieľovej skupiny. Taktiež mestská časť pre väčší výskyt ľudí bez domova, ktorí sa sústreďujú pri obchodných domoch, spolupracuje s Policajným zborom Slovenskej republiky a s Mestskou políciou.“

6. Vidíte potenciál na rozrastanie mestskej časti? Akým spôsobom?

„Rozrastanie mestskej časti pre katastrálne hranice nie je veľmi možné smerom von, ale smerom do vnútra sa hľadajú priestory na vybudovanie oddychových zón a športovísk.“

7. Ako plánujete zlepšiť zelenú infraštruktúru mestskej časti, ďalej oddychových a relaxačných zón?

„V mestskej časti už existujú projekty na vybudovanie zelených zón a športovísk, je to ale náročnejšie práve tým, že mestská časť nevlastní pozemky a ani Mesto Košice nemá v mestskej časti pozemky, takže sa musí jednať v prvom rade s majiteľmi pozemkov o možnosti vybudovania zelených zón a športovísk. V súčasnej dobe už prebehlo viac sedení ohľadom  možnosti hľadania riešenia pre ich možné vybudovanie. Vybudovanie cyklistického chodníka.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti mestskej časti, ktoré si podľa  vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v  prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Medzi najkritickejšie by  som označila:

- Oprava komunikácii a chodníkov – tie ktoré sú v správe Mesta nájsť riešenie s mestom o ich oprave,  tie ktoré sú v správe mestskej časti vytýčiť naliehavosť opráv a tak  postupne opravovať z vlastného rozpočtu

- Semafor Prešovská - cesta s Ministerstvom dopravy SR a s Národnou diaľničnou spoločnosťou s Mestom  Košice a s Dopravným inšpektorátom sa podieľať na vybudovaní semaforu na Prešovskej ceste ,

-Verejné osvetlenie - napojenie druhej elektrickej vetvy a výmena rozvodovej skrine mestská  časť v spolupráci s mestom

-Invázne rastliny v katastri mestskej časti v spolupráci so Životným prostredím vyzývať pravidelne vlastníkov pozemkov na udržiavanie poriadku, čistoty a kosenia týchto parciel.“

9. Evidujete v mestskej časti problém nevysporiadaných pozemkov? Ako ho chcete riešiť?

„V mestskej časti sa nachádzajú prevažne pozemky, ktoré majú vlastníkov.“

10. Sú spoje MHD pre obyvateľov mestských častí podľa Vás dostatočné a vyhovujúce?

„Mestská hromadná doprava je v mestskej časti nevyhovujúca, pravidelná linka číslo 22, ktorá má konečnú v mestskej časti má trasu Džungľa  - Bankov Baňa. Touto trasou naozaj z mestskej časti obyvatelia nepremávajú, a ak sa chcú dostať do mesta musia na zastávke Beta, či Maratonca mieru prestupovať. Už viackrát bolo jednanie s DPMK o zmene trasy linky, no žiaľ neúspešné.  Aj naďalej sa budeme pokúšať hľadať riešenia  s DPMK o zmene tejto trasy a to smerom na Námestie osloboditeľov, alebo Železničnú stanica. Vieme s určitosťou povedať, že tak nasmerovaná autobusová linka  bude  cestujúcimi  viac využitá, ako doteraz.“

11. Aký máte názor na aktuálny počet mestských častí? Aké zmeny si viete predstaviť v súčasnom nastavení?

„Obyvatelia mestskej  časti  sa  ako jediní vyjadrili  v platnom  referende, že sú za zachovanie mestskej časti. Myslím, že ak sú mestské časti, ktoré majú túžbu sa spájať, majú možnosť sa vyjadriť. Z môjho pohľadu majú mestské časti opodstatnenie, pretože v každej mestskej časti napreduje rozvoj. Je potrebné zmeniť štatút mesta a posilniť mestské časti podľa ich vlastnej potreby a následne aj posilnenie finančnými prostriedkami.“

12. Ktoré úseky miestnych komunikácií v mestskej časti si podľa Vás vyžadujú nutné opravy? Ako to chcete v prípade zvolenia zabezpečiť?

„V mestskej časti máme staré vodovodné potrubia a kanalizáciu, každý rok máme množstvo  opráv z VVS a.s. Značne sa tým ničia komunikácie a potrebujú opravu. Komunikácie v správe mesta sa budú riešiť v spolupráci s mestom a komunikácie v správe mestskej časti sa budú riešiť z rozpočtu mestskej časti.“

13. Je verejné osvetlenie v mestskej časti vyhovujúce? V prípade, že nie, ako by ste  to chce vyriešiť?

„Verejné osvetlenie je pomerne dobré je však potrebné prepojeni elektrickej vetvy z jednej na dve a výmena rozvodných skríň, táto práca by mala byť spojená v spolupráci s Magistrátom mesta Košice.“


 

Anna Popoviczová, 48 rokov (Strana rómskej koalície)

1. Aké je podľa vás najväčšie negatívum mestskej časti Košice - Džungľa? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Zlý stav ciest, zápchy a otázka rómskej komunity a ich začlenenie do bežného života.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Zverejniť nakladanie s financiami mestskej časti, spriehľadniť organizačnú štruktúru miestneho úradu, zverejniť organizačný poriadok mestskej časti,  byť v kontakte s voličmi – občanmi.“

3. Čo je pre vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v mestskej časti chceli rozbehnúť?

„Všetko je o investíciách, všetko závisí od rozpočtu a vyčlenených peňazí na investície. Jednou s priorít bude kultúrnospoločenský stánok, pretože teraz pôsobí komunitné centrum v prerobenej garáži, ktorá nie je na tieto aktivity skolaudovaná a rekonštrukcia osvetlenia. No ako vravím, všetko závisí od financií. Taktiež by som chcela projekty, na ktorých sa pracuje už hodne rokov, dotiahnuť konečne do úspešného konca.“

4. Ako by ste zlepšili otázku parkovania v mestskej časti?

„Tak v prvom rade jednaním s VŠ a políciou, pretože ich klienti nemajú povolený vstup do ich objektov.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v mestskej časti?

„Štát celkovo nemá vyriešenú túto otázku, tento problém. My sa môžeme len snažiť o rozvoj hygienických návykov a sebaobslužných činností u detí z rómskej komunity, vytvoriť výchovno-vzdelávacie prostredie, ktoré rozvíja osobnosť dieťaťa a mladého človeka ako základ jeho pripravenosti, buď na školské vzdelávanie u maloletých, u mladých ľudí na život v spoločnosti vôbec.“

6. Vidíte potenciál na rozrastanie mestskej časti? Akým spôsobom?

„V mestskej časti vlastní súkromný investor najväčší nezastavaný pozemok. Územný plán ráta s bytovou výstavbou.“

7. Ako plánujete zlepšiť zelenú infraštruktúru mestskej časti, ďalej oddychových a relaxačných zón?

„Zelenú infraštruktúru plánujeme spoločne v spolupráci s políciou a VŠ, a to ozelenením betónového plotu na Rampovej ulici, výsadbou brečtanu a výsadbou kríkov na Člnkovej ulici. Po dohode s úradom Správy povodia Hornádu a Bodvy by sme chceli vysadiť zeleň okolo Hornádu a osadiť lavičky z recyklovaného plastu.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti mestskej časti, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v  prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Financovanie mestskej časti je nedostatočné, bolo by to možné riešiť cez poslanca, ktorý je za mestskú časť v mestskom zastupiteľstve, zmenou prerozdeľovania daní a poplatkov. Ďalším problémom je integrácia rómskej komunity, ktorú je potrebné riešiť cez rómskeho splnomocnenca. Znečistenie prostredia spaľovaním vlastných odpadov. To by bolo možné riešiť pomocou poslanca v Národnej rade (prijatím zákonov sprísňujúcich podobné aktivity o spaľovaní odpadov).“

9. Evidujete v mestskej časti problém nevysporiadaných pozemkov? Ako ho chcete riešiť?

„Pokiaľ je mi známe, tento problém nemáme.“

10. Sú spoje MHD pre obyvateľov mestských častí podľa vás dostatočné a vyhovujúce?

„Áno, podľa mňa sú.“

11. Aký máte názor na aktuálny počet mestských častí? Aké zmeny si viete predstaviť v súčasnom nastavení?

„Áno, je ich veľa. Ale zmenšenie nepripadá do úvahy podľa môjho názoru, lebo nezvolení kandidáti by ostali nezamestnaní. Týka sa to veľkých mestských častí. Pokiaľ bol Smer pri moci v meste a v Národnej rade a nezmenili zákon, tak už zhoda sa tak skoro nenájde.“

12. Ktoré úseky miestnych komunikácií si podľa vás vyžadujú nutné opravy? Ako to chcete v prípade zvolenia zabezpečiť?

„Nutná je oprava komunikácie Člnková, ktorá je ale v správe mesta, keďže po nej premáva MHD.“

13. Je verejné osvetlenie v mestskej časti vyhovujúce? V prípade, že nie, ako by ste to chce vyriešiť?

„Na to, aké je staré osvetlenie v Džungli a vďaka jeho údržbe je ešte ako tak funkčné. Ak budú financie alebo získame eurofondy, bola by možná výmena osvetlenia, každoročná vianočná výzdoba, zavedenie optického internetu, opravy ciest.“

 

Všetkých kandidátov sme oslovili prostredníctvom kontaktov, voľne dostupných na internete. Položili sme im rovnaké otázky a na vyplnenie mali rovnako dlhý čas.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre