O prácu opatrovateliek je čoraz menší záujem aj v metropole východu

KošiceSpravodajstvo

Mnohé z nich pracujú v zahraničí.

Masívny odliv opatrovateliek trápi Slovensko dlhodobo. Podmienky, ktoré dostanú za hranicami ale spôsobujú, že ich máme u nás nedostatok. Aj košické mestské časti hľadajú osoby, ktoré by sa zapojili do terénnej opatrovateľskej služby pre občanov v domácnostiach. Napríklad, na Terase, najväčšej košickej mestskej časti, ponúkajú miesto s 37,5-hodinovým úväzkom na týždeň, pričom opatrovanie by daná osoba poskytovala iba počas pracovných dní. Podľa starostu mestskej časti Západ Marcela Vrchotu je jednou z hlavných podmienok bezúhonnosť:

„Od začiatku tohto roka evidujeme nárast žiadateľov o poskytnutie domácej opatrovateľskej služby mestskej časti Košice – Západ. Z tohto dôvodu sme od 1. júna tohto roka navýšili počet pracovných miest pre opatrovateľky na 22. Od 1. marca tohto roka máme navýšený aj počet zamestnancov, ktorí zabezpečujú rozvoz stravy, o jedno pracovné miesto. Ide o vodiča naviac.“

Aj donáška stravy totiž patrí medzi úkony opatrovateľskej služby, ktoré Terasa poskytuje sociálne odkázaným osobám. Rovnako títo zamestnanci zabezpečujú bežné práce ako upratovanie či žehlenie. Podľa starostu musia počty ľudí, ktorí pomáhajú iným, každoročne zvyšovať, keďže populácia starne aj v tejto mestskej časti:

„V súčasnosti máme platné zmluvy o poskytovaní opatrovateľskej služby uzatvorené s takmer 200 klientmi. Evidujeme ďalších už viac ako 40 žiadateľov o poskytnutie tejto služby, ktorým však z prevádzkových dôvodov nateraz nevieme vyhovieť.“

Aktuálne Terasa hľadá tri opatrovateľky, pričom starosta ako hlavný dôvod ich nedostatku uvádza práve odchod do zahraničia. Neraz podľa Vrchotu zamestnávajú aj opatrovateľky pre príbuzných ľudí, ktorí sami opatrujú iných, ale za slovenskými hranicami, a to kvôli lepším podmienkam. Čo sa týka ohodnotenia na Slovensku, zamestnávateľ prepláca napríklad stravu, časť cestovného či päť dní dovolenky za rok naviac.

Foto
Slovensko dlhodobo trápi masívny odliv opatrovateliek (Ilustračná fotografia) / TASR

Opatrovateľky hľadá aj Sever nielen do terénnej služby, ale aj do zariadenia na Ťahanovských riadkoch. Práve táto časť je v rámci Košíc jej najväčším poskytovateľom, čo potvrdil starosta František Ténai:

„Naším cieľom je z dlhodobého hľadiska vytvárať našim zamestnancom na úseku sociálnych vecí také podmienky, aby sa z podhodnotenej a mimoriadne fyzicky a psychicky náročnej práce stalo finančne a spoločensky dobre ohodnotené celoživotné poslanie. Aj preto sa neustále snažíme do nášho tímu sociálnych pracovníkov hľadať mladšie ročníky kandidátov, pokojne aj nováčikov, ktorí sú ochotní absolvovať 220-hodinový opatrovateľský kurz.“

Problém s nedostatkom pracovníkov spôsobuje aj priemerný vek odchodu zamestnancov, ktorý je na úrovni 50 rokov. Dôvodom je tiež vo veľkej miere nízke mzdové ohodnotenie, ktoré sa odvíja od tabuľkových platov nastavených ministerstvom práce.

„Mestská časť Košice – Sever poskytuje terénnu opatrovateľskú službu na základe štatútu mesta Košice, pričom sme najväčším poskytovateľom v Košiciach. V našej pôsobnosti máme 56 opatrovateliek, ktoré sa starajú denne o približne 130 prijímateľov týchto sociálnych služieb. V zariadení opatrovateľských služieb zamestnávame 8 opatrovateliek, hlavnú sestru a pomocný personál,“ priblížil Ténai.

Hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Karolína Ducká reagovala, že za nedostatkom pracovníkov v oblasti opatrovania je práve nezáujem o odbor:

„Začiatkom roka 2024 sme spustili v rámci Programu Slovensko nový národný projekt Podpora opatrovateľskej služby na podporu domácej opatrovateľskej služby. Konkrétne v nasledujúcich dvoch rokoch pôjde na tento účel takmer 100 miliónov eur. Týka sa to tak verejných i neverejných poskytovateľov, teda všetkých registrovaných poskytovateľov sociálnych služieb.“

Finančný príspevok na hodinu opatrovateľskej služby je vo výške 7,93 eur. Ducká dodala, že finančné prostriedky získané formou príspevku na poskytnutú opatrovateľskú službu je možné použiť na všetky výdavky súvisiace s poskytovaním služby:

„Ide o dočasné riešenie, keďže v súčasnosti už pripravujeme v rámci reforiem z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky reformu financovania sociálnych služieb, ktorá má vstúpiť do platnosti od januára 2026. Nový systém zefektívni a sprehľadní systém financovania dlhodobej starostlivosti, podporí vznik a rozvoj služieb v komunite a prispeje k vytvoreniu nových pracovných miest v sektore sociálnych služieb, a to najmä terénnych.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre