O štvrtú dávku COVID vakcíny doposiaľ prejavili záujem tisícky ľudí

SlovenskoKoronavírus

Čoskoro by mali byť dostupné nové typy očkovacích látok.

Ministerstvo zdravotníctva pred dvoma týždňami spustilo očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Momentálne je prístupné pre všetkých záujemcov nad 50 rokov a pacientov s oslabenou imunitou starších ako 12 rokov.

Hovorkyňa rezortu Petra Lániková zdôraznila, že očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a následnou hospitalizáciou či úmrtím:

Odstup od podania prvej booster dávky musí byť minimálne štyri mesiace alebo tri mesiace od prekonania ochorenia COVID-19. Záujemcom o očkovanie druhou posilňujúcou, teda druhou booster dávkou bude podaná vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer–BioNTech bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcíny. Registrácia na očkovanie je možná prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk. Záujemcovia môžu využiť aj možnosť očkovania bez registrácie. Zoznam voľných termínov je zverejnený a každý týždeň aktualizovaný na stránke ministerstva zdravotníctva.“

Foto
Záujemcovia o štvrté očkovanie dostanú vakcínu Comirnaty od spoločnosti Pfizer–BioNTech (Ilustračná fotografia) / TASR

Napriek tomu, že koronavírus sa šíri aj naďalej, aktuálna vlna pandémie zatiaľ nespôsobuje zvýšený nápor na zdravotníctvo, a to najmä vďaka vysokej miere zaočkovanosti, predovšetkým rizikových skupín obyvateľstva. Vzhľadom na to, že imunita po vakcinácii postupne slabne, rastie počet osôb, ktoré sa môžu nakaziť koronavírusom. Čoskoro by mali byť k dispozícii aj nové, takzvané adaptované vakcíny.

„Na základe úspešných výsledkov schvaľovacieho procesu Európskou liekovou agentúrou (EMA), ktorá momentálne posudzuje registráciu vakcín na ochorenie COVID-19 adaptovaných na variant omikron od výrobcov Pfizer a Moderna, by mali od septembra na Slovensko postupne prichádzať prvé tieto dávky. V septembri očakávame dodávku 100-tisíc adaptovaných dávok od výrobcu Moderna, postupne budú prichádzať aj ďalšie objemy dávok od spoločnosti Pfizer,“ skonštatovala Lániková.

Zároveň pokračuje aj očkovanie prvou dávkou očkovacej schémy a prvou posilňujúcou, teda treťou dávkou. Záujemcovia o očkovanie si môžu vybrať z vakcín od spoločností Prizer/BioNTech, Novavax a Johnson&Johnson.

„Je to kvôli tomu, aj keď nechráni táto vakcína stopercentne, aby imunita bola pripravená bojovať s COVID-19. Jednoznačne všetky štúdie, ktoré boli realizované, ukázali, že pacienti po očkovaní a boostrovacích dávkach mali ľahší priebeh infekcie ako ľudia, ktorí neboli očkovaní alebo mali neúplné očkovanie,“ vysvetlil zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Martin Novotný.

Národné centrum zdravotníckych informácií zatiaľ zaznamenalo viac ako 3700 záujemcov nad 50 rokov o očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti COVID-19.

Komentáre