O zraze po zraze

KošiceŠport

V dňoch 1.-7. júla 2019 sa na 66. celoslovenskom zraze Klubu slovenských turistov a 50. stretnutí Turistických oddielov mládeže, konanom pod záštitou predsedu KSK Ing. Rastislava Trnku a s podporou primátora Košíc, Ing. Jaroslava Polačeka, stretli turisti z celého Slovenska i zo zahraničia.

Foto
Turisti z celého Slovenska objavili aj horskú chatu Lajoška / KOŠICE ONLINE

Košice otvorili svoju prajnú náruč pre 768 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska na slávnostnom otvorení zrazu v Mestskom parku. 

"Zo  685 prezentovaných dospelých turistov bolo 33 z Českej republiky, 4 z Maďarska a 1 z Rakúska. Do tábora turistických oddielov mládeže prišlo aj s domácimi mládežníkmi spolu 83 účastníkov, z čoho bolo 21 z Českej republiky. O turistický, športový a kultúrny program pre účastníkov sa postaralo 85 organizátorov z košic- kých turistických klubov. Každý deň bolo pripravených niekoľko túr využívajúcich hromadnú vlakovú dopravu, aj objednané autobusy," pustila sa do hodnotenia zrazu predsedníčka organizačného štábu Renáta Michnová. 

Z 11 ponúkaných trás si najväčšiu priazeň získali trasy na Turniansky hrad a do Zádielskej doliny, ktorú za 3 dni absolvovalo 232 účastníkov a Cyrilo- metodská túra ku kostolíku sv. Anny v piatok 5. júla, kde sa konali slávnostné služby božie na sviatok Cyrila a Metoda. Päť objednaných autobusov na začiatok túry do Zlatej Idky prepravilo 215 turistov.

"Veľkej obľube sa u turistov tešia autobusové výlety za poznaním, na ktorých krásy Jasova a Medzeva spoznávalo spolu 269 turistov. Spolu s účastníkmi zrazu vystúpili v sobotu na Kojšovskú hoľu aj delegácie Klubu českých turistov a Maďarského turistického združenia. Objavnou aj pre domácich účastníkov bola túra na Zámčisko a dolinou Svinky na Skalku, ktorá viedla predovšetkým po neznačených chodníkoch," pridala Eva Dučaiová.

Turisti nielen zdolávali kilometre trás, ale aj pomáhali. "Pomohli sme OZ Castrum Thorna vyniesť vrecia s pieskom na Turniansky hrad, kde sa v auguste chystá prvá murovačka na záchranu vstupnej brány do hradu. Na Zámčisku (Obišovskom hrade) sme v hradnej priekope zbierali kamene, z ktorých záchrancovia hradu onedlho domurujú rekonštruované opevnenie. Pred zrazom značkári z regiónov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov prečistili a obnovili desiatky kilometrov značkovaných chodníkov, osadili nové smerovníky, popročskí turisti významne pomohli pri postavení nového mostíka cez potok Ida v Zlatej Idke-Rieke. Vďaka za skvelé privítanie a podporu turistov patrí aj obciam vo východiskových, či cieľových bodoch trás. Vo Vyšnom Klátove pre nás otvorili miestne múzeum, ukázali nám meteorit, ktorý tu dopadol v r. 2010 a pripravili výborné domáce koláče. V Turni nad Bodvou sme si mohli pozrieť kostol so vzácnymi gotickými freskami. Obec Poproč veľkolepo privítala účastníkov bohoslužieb na sv. Anne Dňom otvorených dverí, voňavou pečenou klobásou a spevom folklórnej skupiny," dodala Michnová.

Na slávnostnom ukončení zrazu v Dome umenia Košičania pripli na Štafetový kolík letných zrazov turistov svoju pamätnú stuhu a primátor Košíc ho potom odovzdal organizátorovi zrazu 2020 – starostke obce Hrabušice.  
 

Foto

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre