Obce a mestá bojujú za krompašskú nemocnicu

VýchodSpravodajstvo

Vyzvali občanov, aby sa zapojili do celoštátnej petície.

Samosprávy v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves bojujú za zachovanie všetkých oddelení nemocnice v Krompachoch. Primátori miest Krompachy, Spišské Podhradie a Spišské Vlachy a viacerí starostovia zo Spiša vyzvali ľudí, aby sa zapojili do celoštátnej petície.

„So žiadosťou o pomoc sme oslovili ústavných činiteľov aj zástupcov vlády. Poslali sme osem listov počnúc prezidentkou a končiac poslancami parlamentu. Prosili sme ich, aby nám pomohli,“ tvrdí primátorka Krompách Iveta Rušinová.

Foto
Starostovia a primátori zo Spiša sa obávajú zániku krompašskej nemocnice / RÁDIO KOŠICE

Reforma nemocníc predpokladá, že z mnohých regionálnych zdravotníckych zariadení sa stanú takzvané komunitné nemocnice, ktoré sa budú zameriavať na rehabilitáciu a doliečovanie. Starostovia a primátori zo Spiša sa obávajú, že to bude znamenať faktický zánik krompašskej nemocnice. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti v regióne sa podľa starostu obce Smolník Radoslava Dlugoša veľmi zhorší:

„Je predsa nepredstaviteľné, aby pacient v 21. storočí nemal zdravotnú starostlivosť bližšie ako 30 kilometrov. Od nás sú Košice a Spišská Nová Ves 50 kilometrov, Krompachy 40. Vôbec si nedokážem predstaviť, že by sa krompašská nemocnica prepadla o ligu nižšie.“

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že obavy predstaviteľov samospráv sú predčasné. Predtým, ako zoznam transformovaných nemocníc uzrie svetlo sveta, budú odborníci celý rok analyzovať vzniknutú situáciu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre