Obce, ktoré vykurujú alternatívnymi palivami, nedostanú kompenzácie

VýchodSpravodajstvo

Cena peletiek stúpla.

Samosprávy, ktoré na vykurovanie verejných budov využívajú alternatívne palivá vo forme štiepky alebo peliet, nedostanú kompenzácie za ich zvýšené ceny. Potvrdila to hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík:

„Musíme konštatovať, že z hľadiska kompetencií a schváleného finančného rozpočtu ministerstvo hospodárstva aktuálne nemá vyčlenené finančné prostriedky na takúto pomoc a podporu.“

Foto
Starostovia doplatili na rozhodnutie využívať alternatívne zdroje energie / RÁDIO KOŠICE

Starostovia dotknutých obcí netaja sklamanie. Napríklad, samospráva Margecian v gelnickom okrese sa pred 13 rokmi odpojila od dodávok plynu a zriadila kotolňu spaľujúcu peletky. Vykuruje ňou budovu obecného úradu, kultúrneho domu a nákupného strediska. Ako však tvrdí starosta Margecian Igor Petrík, cena peletiek v poslednom roku dramaticky stúpla:

„Väčšinové množstvo peletiek nám dodávali z Ukrajiny. To sa zmenilo a nastal deficit peletiek na trhu. Prejavilo sa to, samozrejme, aj v cene. V minulom roku stúpla o 275 percent.“

Podobná situácia je aj v obci Veľký Lipník v okrese Stará Ľubovňa. Starostov trápi, že hoci sa chceli správať ekonomicky a ekologicky, napokon doplatili na rozhodnutie využívať alternatívne zdroje energie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre