Obchod s drogami sa presúva na internet. Policajti na východe riešia stovky prípadov marihuany, pervitínu, extázy aj herby

VýchodZaujímavosti

Zatiaľ čo Európska únia varuje pred kokaínom a syntetickými opiátmi, na Slovensku si prvé miesto v konzumácii nelegálnych drog drží marihuana a hašiš. Drogoví díleri začali kvôli pandémii viac používať online, darknet, sociálne siete a donáškové služby.

Foto
Na východnom Slovensku sú najrozšírenejšími drogami marihuana, hašiš a pervitín. (Ilustračné foto) / Flickr/Núria Clavero

10. februára obvinil vyšetrovateľ v Kežmarku  21-ročného muža zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov, alebo prekurzorov. Z ich držania a obchodovanie s nimi. V prípade preukázania viny hrozí mladíkovi u ktorého našli pervitín a marihuanu trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

V utorok 16. februára zasahovali trebišovskí a košickí kriminalisti kvôli drogám v Čiernej nad Tisou a v Košiciach. V stredu 17. februára v Sečovciach. Zadržali troch mužov vo veku 29, 30 a 31 rokov.  S marihuanou a pervitínom.

Foto
Druhou najrozšírenejšou drogou na východe bol podľa štatistík v minulom roku pervitín  / FB Polícia SR - Košický kraj

Marihuana a pervitín

„Najrozšírenejšou omamnou a psychotropnou látkou bola v Prešovskom kraji minulý rok marihuana s účinnou látkou tetrahydrocannabinol (THC). Najčastejšia forma užívania marihuany je fajčenie marihuanovou cigaretou nazývanou joint (špek, brko, prásk, brčko),“ vysvetľuje vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru  v Prešove Daniel Džobanik.  

„Dá sa fajčiť aj zo sklíčka žiarovky (slangovo sklo - vojde sa do nej približne 0,2 – 0,3 gramu marihuany), zo šlukovky (fajfka, fajka, faja) a z vodnej fajky (bongo).“

„Druhou najčastejšie užívanou drogou na východe bol pervitín (metamfetamín). Konzumenti ho  najčastejšie užívajú šňupaním cez nos ale aj injekčným aplikovaním do žily. V Prešovskom kraji je dosť rozšírené aj zneužívanie liečiv na báze opiátov, ktoré sú konzumentmi nadmieru užívané pre svoje silné omamné a psychotropné účinky,“ dodáva prešovský policajný hovorca.

Foto
Joint, špek, brko, prásk, brčko, tráva, seno, mariška, gres. Marihuana si medzi nelegálnymi drogami dlhodobo drží prvé miestoo  / Flickr/EddyGraphy

Marihuana, pervitín, kokaín, heroín, extáza, LSD, herba. Drogy sú prítomné vo všetkých spoločenských vrstvách. Ich konzumácia sa často spája s problémami v práci, v rodine, súvisí s celkovým nepokojom a neistotou človeka, neschopnosťou zvládať stresové situácie, či stratou sebadôvery. (FB stránka Polície SR – Košický kraj, november 2020)

Foto
Extáza s účinnou látkou MDMA alebo. Celkovo druhá najviac užívaná droga v rámci celého Slovenska  / Flickr/Donna Ki

Podľa policajnej štatistiky kriminality bolo v roku 2020 na Slovensku zistených 9 946 prípadov drogovej kriminality. Väčšina z nich súvisela s užívaním, prechovávaním a predajom omamných a psychotropných látok a šírením toxikománie.

Na východnom Slovensku išlo o 1907 prípadov (19 %), pričom len v samotnom Košickom kraji ich bolo 1317 (13 %). V Prešovskom kraji zaznamenali minulý rok 590 prípadov drogovej kriminality (6 %). Len za január 2021 už policajti na východe vyšetrujú 172 drogových kriminálnych prípadov. V Košickom kraji 21, v Prešovskom 6.

Z nelegálnych drog sa na Slovensku najviac užíva marihuana (rastlinný kanabis a kanabisová živica - hašiš). Nasleduje extáza (MDMA, metylén-dioxymetyl-amfetamín), hneď za ňou je pervitín (metamfetamín), nasledovaný kokaínom a heroínom.

Foto
Z narezaných nezrelých makovíc vyteká biele mlieko, na vzduchu tuhne na ópium - zdroj morfínu, z ktorého zniká polosyntetický diacetylmorfín, známy pod názvom heroín / Flickr/Archive

Herba: Lacná a nebezpečná

Na juhovýchode Slovenska blízko maďarských hraníc robí polícii a jej konzumentom čoraz väčšie problémy aj extrémne rýchlo a hlavne v chudobných komunitách sa šíriaca nová, lacná a nebezpečná droga herba.

Náhrada marihuany sa denno-denne predáva a fajčí v oblasti od Kráľovského Chlmca, cez Trebišov, Moldavu nad Bodvou, Tornaľu, Rožňavu, Revúcu, Rimavskú Sobotu až po Lučenec.

Dávka drogy na jednu cigaretu stojí dve - tri eurá. Užívatelia ju často kombinujú s alkoholom alebo liekmi. Výnimkou nie je ani jej užívanie školopovinnými deťmi.

Foto
Lacná dizajnérska droga herba. Nový, nebezpečný fenomén z juhovýchodu Slovenska / Pixabay

„Najväčšie riziko herby je nevypočítateľnosť jej účinku. Druhé veľké riziko je, že látky v nej obsiahnuté môžu odštartovať vážne duševné poruchy. Paranoidnú schizofréniu alebo iné vážne psychózy,“ hovorí Martin Somora, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Banskej Bystrici.

„Jej konzumenti vôbec nevedia, aké látky do seba dostávajú. Tým pádom nevedia, čo presne môžu od herby očakávať. Po herbe sú rozladení, majú veľké výkyvy emócií. V kombinácii s alkoholom alebo môžu nastať ťažké intoxikácie, ktoré vedú až k úmrtiam,“ vysvetľuje odborník.

Foto
Herba je rozšírená hlavne v chudobných a Rómskych komunitách od Kráľovského Chlmca, cez Trebišov, Moldavu nad Bodvou, Tornaľu, Rožňavu, Revúcu, Rimavskú Sobotu až po Lučenec / Košice Online

Droga chudobných

V marci 2019 si herba vyžiadala v Trebišove prvú obeť. Na následky jej užitia zomrel v rómskej štvrti 33-ročný muž. Pitva potvrdila, že príčinou smrti bola otrava syntetickými látkami, ktoré obsahuje herba. Pravdepodobne v kombinácii s alkoholom.

Začiatkom roka 2018 sa v rómskej štvrti v Kráľovskom Chlmci obesil 25-ročný Róm. Polícia prípad uzavrela ako samovraždu. Ľudia v meste sú presvedčení, že na jeho smrti sa podpísala herba.

Herba patrí medzi takzvané dizajnérske drogy, nazývané tiež smart drugs napodobňujúce účinky klasických drog. Väčšinou obsahuje psychoaktívnu látku ADB-FUBINACA. Syntetický kanabinoid,  prvýkrát identifikovaný v roku 2013 v rastlinnej sušine z Japonska. Môže však obsahovať aj ďalšie psychoaktívne látky.

Foto
Herba k nám prúdi od výrobcov, priekupníkov a dílerov z Maďarska  / KR PZ Banská Bystrica

Herba aj toluén sú takzvané drogy chudoby. Užívajú ich ľudia, ktorí nemajú na výber. Sú to veľmi lacné drogy, ktoré doteraz boli na hranici legality. Niekedy sa dajú kúpiť aj za pár centov Ich dopad na zdravie je katastrofálny. (Ábel Ravasz, sociológ)

Foto
Herba. Jej dávka sa predáva za pár eur. Sfetovaní ľudia po nej vyzerajú ako zombíci. V Trebišove zabíjala, v Kráľovskom Chlmci bola pri smrti mladého človeka /  KR PZ Banská Bystrica

Halucinácie aj bezvedomie

Účinky herby sú nevyspytateľné. Nikdy sa totiž nevie koľko a akých účinných psychoaktívnych látok obsahuje a čo všetko výrobcovia a díleri do herby namiešali.

Užívatelia udávajú akoby  cez telo fúkal vietor, sú malátni až apatickí (zombie efekt), majú nevoľnosť, triašku, zvracajú a chudnú. Trpia poruchami srdcového rytmu, vysokým krvným tlakom a upadajú do bezvedomia.

Na výrobu herby sa používajú sušená rastliny - šalvia, rumanček, materina dúška, medovka. Tie sa postrekujú roztokom v ktorom je rozpustený syntetický kanabinoid (ADB-FUBINACA alebo iný).

Foto
Model molekuly synetického kanabinoidu ADB-FUBINACA, najčastejšej psychoaktívnej látky nachádzajúcej sa v droge herba / Pubchem

Sušina sa môže aj namáčať v roztoku obsahujúcom chlór, acetón, bielidlo, prací prášok, jed na potkany, umelé hnojivo, sprej WD 40 a posypať syntetickým kanabinoidom v práškovej podobe.

Biely prášok neznámeho zloženia na jej výrobu sa často objednáva cez internet z Ázie, potom sa suší a váži na dávky z ktorých sa šúľajú cigarety.

Pri výrobe herby často dochádza k nerovnomernému rozptýleniu účinnej látky, teda aj k rozdielnej koncentrácii v jednotlivých častiach rastlinného podkladu - sušiny. To má za následok rôzny účinok na konzumenta. Od slabších halucinácií až po stavy bezvedomia.   

Foto
Dnes sa viac ako 60 % nákupov dizajnérskych drog, vrátane herby, realizuje on-line. (Ilustračné foto) / Wikimedia Commons

Kokaín na maxime, heroín zabíja

A čo hovorí vo svojej poslednej správe z minulého roka o situácii s drogami Európska Únia? Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) upozorňuje na tri nebezpečné drogové trendy v krajinách únie.

1. Zvyšujúcu sa dostupnosť všetkých typov drog v európskych krajinách. 2. Ďalšie nelegálne rozširovanie výroby syntetických drog v krajinách únie. 3. Rýchle rozširovanie vysokoúčinnej marihuany, nových syntetických opiátov a tabletiek extázy s vysokým obsahom účinnej látky MDMA.

Foto
Ozbrojení muži zo špeciálnej jednotky strážia rekordný úlovok 3,8 tony kokaínu v nemeckom prístave Hamburgu / TASR

Európske centrum varuje, že inovované modely distribúcie drog, ktoré sa objavili počas obmedzenia pohybu kvôli pandémii COVID-19, ako aj negatívny ekonomický vplyv pandémie na zraniteľné komunity ešte znásobia problémy spôsobené dodávkami veľkého množstva drog v európskych krajinách.

„V roku 2018 štáty EÚ zabavili 3,3 miliónov rastlín marihuany a 668 ton hašiša. Oproti roku 2017 sa zdvojnásobilo množstvo zabaveného heroínu na 9,7 ton. Množstvo zabaveného kokaínu dosiahlo v krajinách únie svoje historické maximum 181 ton,“ píše sa v správe európskeho monitorovacieho centra pre drogy.

Foto
Polícia v anglickom Manchastri objavila marihuanovú farmu. V krajinách Európy sa podľa správy EÚ vyrába čoraz viac nelegálnych drog / Flickr/Archive

Pandémia COVID-19 bezprostredne a ničivo zasiahla užívanie drog a poukázala na osobitné potreby osôb užívajúcich drogy. Už teraz vidíme zmeny, ako je napríklad väčší záujem o využívanie digitálnych technológií na trhu s drogami. Hospodárske dôsledky krízy môžu byť niektorí jednotlivci v zraniteľných komunitách náchylnejší na problémy s drogami a na nákup drog. (Alexis Goosdeel, riaditeľ Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť EMCDDA)

Foto
Objem kokaínu zabaveného v roku 2018 v Európskej únii bol rekordných 181 ton. (Ilustračné foto) / Pixabay

Obchod sa presúva na internet

„V roku 2018 došlo v EÚ k  8 300 úmrtiam na predávkovanie drogami. Väčšina smrteľných predávkovaní bola spojená s užívaním heroínu. Často v kombinácii s inými látkami. Tri štvrtiny prípadov tvoria muži,“ informuje správa.

Okrem starých a zaužívaných nelegálnych drog sa na európskom trhu každý rok objaví 50 nových psychoaktívnych látok. Pochádzajú zo širokého spektra typov drog.

Ich výrobcovia a distribútori využívajú fakt, že sa na nich nevzťahujú medzinárodné protidrogové predpisy. Patria k nim látky so skupiny chemických stimulantov, syntetických kanabinoidov, benzodiazepínov, opioidov a halucinogénov. 

Foto
Pouličný predaj drog sa presúva na internet. V uliciach európskych krajín kvôli heroínu stále zomierajú ľudia / Flickr/Michael Steff

Európsku úniu znepokojuje aj fakt, že viac ako 50 % pouličného obchodu s drogami sa dnes presúva na internet a realizuje online. Skupiny organizovanej trestnej činnosti prispôsobili spôsob svojho fungovania, najmä na maloobchodnej úrovni.

Keďže predaj drog na ulici ovplyvnili obmedzenia pohybu počas pandémie spotrebitelia a díleri začali používať online dark-netové trhy, platformy sociálnych sietí a balíkové a donáškové služby.

Foto
Na drogovom trhu sa každý rok objaví 50 nových psychoaktívnych látok na ktoré sa medzinárodné protidrogové predpisy nevzťahujú / Flickr/Robin Wirt

NELEGÁLNE DROGY NA SLOVENSKU


Marihuana (tráva, joint, seno, mariška, gres) je najdostupnejšou nelegálnou drogou a často označovanou ako most k tvrdým drogám je Ide o drogu, ktorá je zložená z usušených listov, plodov alebo kvetov konope. Slangovo nazývaná tiež. Účinnou zložkou marihuany je látka tetrahydrocannabinol, ktorej zaužívaná skratka je THC. Marihuana sa fajčí, najčastejšie z rôznych fajok, prípadne z bonga.

Pervitín (metamfetamín, perník, piko, períčko, péčko, pergo) je syntetická stimulačná droga, ktorá sa vyrába z efedrínu (pseudeoefedrín). V minulosti sa využíval v lekárstve, dnes sa nelegálne používa ako droga. Užíva sa hlavne inhaláciou, menej bežné je fajčenie, šňupaním alebo injekčne (rýchly a prudký nástup účinku, intenzívne prežívanie počiatočných účinkov silnej eufórie, tzv. flash).

Extáza (éčko, emko, koleso, pilulka lásky, smajlík) je najrozšírenejšou z takzvaných diskotékových a tanečných drog. Má rôznu veľkosť, tvar a potlač. Extáza sa najčastejšie vyskytuje vo forme tabliet, môže byť podaná tiež injekčne, či inými spôsobmi. Kombinácia extázy s alkoholom môže mať smrteľné následky.

Heroín (štof, kakao, hero, prach, herák, háčko) je silne návyková nelegálna droga. Účinnou látkou je diacetylmorfín. Ide o mimoriadne nebezpečnú drogu, pri ktorej v prípade nenariedenia reálne hrozí smrť z predávkovania.

Kokaín (koks, cukor, sneh, biele, crack) sa získava z vysušených listov rastliny koka (Erythoxylon coca). Vyskytuje sa v práškovej alebo kryštalickej forme (crack). Rovnako ako pervitín, kokaín vytvára u človeka najväčšiu závislosť zo všetkých nelegálnych drog.

LSD (dots, trip, známka, papierik, kyselina, acid) je silne halucinogénna droga považovaná za vstupenku do pekiel. LSD sa často užíva v tabletkách, na kockách cukru, alebo sa kvapká na pijavé papieriky, či kúsky vaty.

Herba (mamba, herbal, legál, dizajnérska droga) je syntetická droga, ktorá má podobné účinky ako klasické drogy. Vyrába sa zo sušených rastlinných materiálov s obsahom nových psychoaktívnych látok, ktoré sa najčastejšie fajčia alebo inhalujú. Jej užívanie môže mať na život a zdravie až fatálne následky.

Účinok akejkoľvek drogy na organizmus človeka závisí vo výraznej miere od toho, aké množstvo účinnej zložky droga obsahuje.

Pri konzumácii nelegálnych drog užívateľ často krát nepozná obsah účinných látok a skutočnú silu drogy zistí až po jej užití, pričom pri pravidelnom užívaní nelegálnych drog dochádza k vážnemu poškodeniu zdravia a hrozí predávkovanie so smrteľnými následkami.


 

Komentáre