Obeť hôr s cestovateľskou anamnézou

VýchodKoronavírus

Záchranári, ktorí by sa na akcii podieľali, by museli zostať v karanténne.

Horskí záchranári z Vysokých Tatier stoja pred komplikovanou úlohou, ako zniesť telesné pozostatky najnovšej obete hôr. 53-ročný muž, ktorý v nedeľu (22.3.) spadol z vrchola Vysokej, mal totiž pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Záchranári, ktorí by sa na akcii podieľali, by museli zostať v karanténne.

„Je to veľký problém. Vôbec nevieme, ako sa ten vírus môže v takomto prípade správať. Hore je mínus 20 stupňov. Nevieme, ako to telo transportovať dole. Isté je, že v takýchto poveternostných podmienkach nie je možné zabezpečiť pre záchranárov tie správne bezpečnostné opatrenia. Všetky tie obleky, ktoré na to slúžia, takýto vietor nevydržia. Záchranári môžu byť ohrození,“ uviedol riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Foto
Miroslav Živčák a Jozef Janiga / RÁDIO KOŠICE

Muž z cestovateľskou anamnézou je nezvestný od okamihu, keď vyliezol na vrchol. Jeho 34–ročný synovec dosiahol Vysokú krátko po ňom, no podľa náčelníka Horskej záchrannej služby, oblastného strediska Vysoké Tatry Miroslava Živčáka, tam našiel už len mobilný telefón a stopy po páde do Bielovodskej doliny:

„Hore stále fúka okolo stovky. Je tretí lavínový stupeň. Napriek tomu sa našim chlapcom podarilo dostať pod stenu a lokalizovať aspoň nejaké veci. Našli sa lyžiarky a batoh, ktoré jeho parťák identifikoval.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre