Obete trestných činov sa môžu obrátiť na odborníkov

KošiceSpravodajstvo

Obeť v centre vypočujú, aby jej s problémom dokázali pomôcť.

Obete trestných činov môžu okrem samotného nahlásenia udalosti takisto požiadať o pomoc v centrách, ktoré na to slúžia. V každom krajskom meste sú už dva roky otvorené kancelárie pre obete trestných činov, ktoré poskytujú poradenstvo tým, ktorí nevedia, ako riešiť situáciu, v ktorej sa stali obeťou.

„Cieľom národného projektu je zvýšiť komfortnosť pre obete trestných činov a vytvoriť im priestor, kde môžu prísť so svojimi problémami. Mnohokrát ten príbeh začína tým, že trestný čin nechcú nahlásiť. Majú obavy z rodinného prostredia. My im môžeme vytvoriť prostredie, kde sa môžu prísť v prvom rade poradiť, vysvetlíme im ich práva a povinnosti a nakontaktujeme ich na odborníkov,“ informoval riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin.

Obeť trestného činu najprv vypočujú, aby jej s problémom dokázali pomôcť. Následne preberajú prípad odborníci.  Obete môžu mať z polície väčší strach, ako páchatelia samotní. „Obeť je zraniteľná v každom prípade, už len z toho prípadu, že nie je pripravená na to, že sa také niečo stane. Páchateľ na to pripravený je, ak nejde o nejaký trestný čin z afektu. Často máme páchateľov, ktorí sú recidivisti a trestnú činnosť už páchali viackrát. Tí už vedia čo ich čaká, ak by ich polícia identifikovala,“ dodal Halcin.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Tieto centrá vyhľadávajú primárne obete, ktoré by bez pomoci trestný čin nenahlásili. Psychológ z košického centra povedal, že každý prípad je kuriózny a najčastejší dôvod, prečo obeť nekontaktuje políciu je, že nechce obviniť svojho rodinného príslušníka. „Stávajú sa nám prípady, že napríklad dcéra okradne matku. No môžu tam nastať aj ďalšie komplikácie s pribúdajúcimi príbuzenskými vzťahmi. Tie najčastejšie komplikujú prípady,“ priblížil cký psychológ Gustáv Vološin.

V Košiciach je toto centrum súčasťou Okresného úradu na Komenského 52.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre