Objav krásy východu: Bodoň - hrad, ktorý „zomrel“ priskoro

VýchodTuristicKE

Máme tu ďalší víkend a je tu teda opäť čas vytiahnuť bicykel z pivnice a vybrať sa na ňom na nejakú peknú objavnú výpravu. Našim dnešným cieľom bude zaujímavý hrad usadený v ešte zaujímavejšom prostredí na západnom svahu Slanských vrchov – hrad Bodoň.

Foto
Pôsobivé skaly využívajú aj horolezci / KOŠICE ONLINE

Dostať sa tam priamo z Košíc vyžaduje solídnu kondíciu a ideálne je teda použiť iný približovací prostriedok. Našim štartovacím bodom bude obec Zlatá Baňa a asi najjednoduchšie je presunúť sa tam autom. Ak takúto možnosť nemáte, tak alternatívou je samozrejme vlak. Z prešovskej železničnej stanice je to po ceste cez Dulovu Ves a Kokošovce približne 15 kilometrov (väčšiu časť tejto trasy spríjemňuje pekná cyklocesta ústiaca pri vodnej nádrži Sigord). Cca toľko meria i samotný okruh, ktorý si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

V samotnej Zlatej Bani hneď na úvod zaujme železný bicykel s ohromne veľkými kolesami. Napevno opretý je pri miestnej krčme. Na tom by sme sa však ďaleko nedostali a tak sa na vlastnom púšťame smer Dubník, čiže v smere jazdy od Prešova. Na konci obce prichádza prvé stúpanie a fučiac prichádzame ku krížu a smerovníku Temný les.

Foto
Hlas lesa. Drevený megafón umožní načúvať zvukom lesa intenzívnejšie / KOŠICE ONLINE

K hlavnému bodu dnešnej cyklotúry vedie žltá značka doprava, no my si ešte urobíme malú zachádzku. Bočíme teda úplne opačným smerom – doľava. Čiže k peknému posedu a informačným tabuliam, ktoré sú neprehliadnuteľné priamo z cesty. Táto cestička nás dovedie k zaujímavému prvku – drevenému megafónu Hlas lesa. Z parkoviska Temný les je to na bicykli naozaj iba minútka (cca 250 metrov) a my si môžeme na vlastné uši vyskúšať efekt tohto objektu sľubujúceho umocnenie zvukov lesa. Ja osobne som teda nič špeciálne nepočul, ale chyba môže byť na mojej strane. Rozhodne vás nechcem odradiť, práve naopak – skúste, započúvajte sa a uvidíte. Teda budete počuť.

Po krátkej zastávke pri megafóne sa vraciame späť na Temný les a tentoraz už mierime na žltú turistickú značku. Prvé dva kilometre sú vyložene skvelé a ako šité pre bicykel. Potom sa kvalita cesty trochu zhorší, ale nie je to nič strašidelné. Tu už sa ale cestička dvíha a chce to teda malé sebazaprenie. Nejde však o žiadne extrémny a po približne 2,5 kilometra nás žltá značka privádza priamo k hradu Bodoň.

Foto
Cesta k hradu Bodoň vedie aj takouto príjemnou lúkou

Historické zdroje uvádzajú, že tento hrad postavili v 13. storočí, no v plnej kráse fungoval iba pár desaťročí. K jeho deštrukcii totiž došlo ešte koncom 13. storočia počas vpádu Tatárov. Na hrad mal teda vskutku mizerne krátky život.

Duch hradu však prežil a stopy po kamennej veži sú stále čitateľné prostredníctvom jej kruhového pôdorysu. Ak by tu už však neostal z hradu ani kameň, toto miesto je beztak hodné návštevy. Môže za to pôsobivé skalnaté prostredie, ktoré využívajú aj horolezci. Upozorňujú na to aj pekne značené trasy výstupov na skalách.

Foto
Informačná tabuľa ponúka cenné informácie o hrade / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Foto
Hrad Bodoň sa nachádzal na pôsobivých skalách / KOŠICE ONLINE
Foto
Z hradu toho veľa neostalo / KOŠICE ONLINE

A prečo sa vlastne volal tento hrad Bodoň? Názov pripomína panovníka, ktorý ho vybudoval. Bol ním Budun z Ploského a práve preto išlo o Budunov hrad – Bodonvára.

Bodoň ponúka aj vítané občerstvenie. Ak je už vaša fľaša po predošlom stúpaní prázdna, doplniť si ju môžete vďaka studničke. K tej vás dovedie pokračujúca žltá značka. Cestička k prameňu je značená veľmi dobre, ale bicykel si nechajte opretý pri skalách. Zbytočne by ste sa vytrápili, kamenistá cestička je určená skôr pre peších.

Foto
Prameň neďaleko hradu / KOŠICE ONLINE

Po návrate k hradu plníme mobil krásnymi fotkami a dopĺňame energiu. Každá príjemná chvíľa má však svoj koniec a nastáva čas ísť ďalej. Vraciame sa k informačnej tabuli o hrade a pokračujeme v smere predošlej jazdy. Teda nie späť na Temný les, ale dolu kopcom smerom na západ. Žltá značka nás postupne privedie až na asfaltovú cestu a tou sa parádnym zjazdom spustíme až do Rácovej doliny. Tá nás „vypľuje“ pri smerovníku Sigord, Rácová a to sme už späť na hlavnej ceste.

Foto
Smerovníky pri vstupe do Rácovej doliny / KOŠICE ONLINE

V prípade dobrého počasia je samozrejme ideálne vydať sa doľava k jazeru Sigord (rovnako tak ak sa vraciame na vlak do Prešova), ak už toho máme dosť, tak mierime doprava a vraciame sa späť do Zlatej Bane.

 

Komentáre