Objav krásy východu: Hájnikova lúka, miesto drámy poľského bombardéra

VýchodTuristicKE

V rámci nášho dnešného spoznávania východu sa vydáme do oblasti medzi Košicami a Prešovom. Okolie obce Radatice ponúka viaceré pekné tipy pre cyklistiku i pešiu turistiku. Návštevníkov zaujme predovšetkým kostol svätého Martina a len pár stoviek metrov pod ním sa nachádza pamätník pripomínajúci tragickú udalosť z druhej svetovej vojny.

Foto
Miesto pádu bombardéra pripomína veľký kríž s poľskou vlajkou / KOŠICE ONLINE

Pamätník pri obecnom úrade je ľahko dostupný a keďže vzdáva hold ôsmim poľským príslušníkom Kráľovského letectva Veľkej Británie, pravidelne ho navštevujú aj zástupcovia poľskej armády. Toto však nie je presné miesto pádu bombardéra Handley Halifax, ktorý sa zrútil neďaleko 28. decembra 1944. K tomu vedie Letecký chodník a práve ten si dnes prejdeme.

Foto
Pamätník nešťastnej udalosti sa nachádza aj priamo pri obecnom úrade / KOŠICE ONLINE
Foto
Blízko obecného úradu tróni kostol sv. Martina / KOŠICE ONLINE

Začínam pri Solitéri, v ktorom sídli obecný úrad. Čiže pri spomínanom ľahko dostupnom pamätníku v strede Radatíc. Po oboznámení sa s menami ôsmich padlých vojakov sa vraciam na hlavnú cestu a prechádzam most ponad Svinku. Letecký chodník je výborne vyznačený v navigačných aplikáciách (napr. mapy.cz), no v realite je dobre utajený. V snahe o nájdenie správneho smeru preto oslovujem miestnu dvojicu pánov s fúrikom. Tí sú našťastie veľmi ochotní a dávajú mi jasné inštrukcie: „Tu zabočíte doprava, potom prejdete cez jareček a potom už budete na dobrej ceste, ktorá vás dovedie až k miestu pádu lietadla.“

Informácie to síce nie sú kompletné ako z nejakého Mestského informačného centra, no mne budú stačiť. Po hlavnej ceste sa teda presúvam k druhému radatickému kostolu svätého Imricha a v podstate oproti nemu bočím do uličky s rodinnými domami (pozor, nejde o turistickú značku E8, ktorá vedie priamo z autobusovej zastávky Radatice – kostol smerom na Ľubovec).

Foto
Po prechode potôčika sa dostávam na poľnú cestu / KOŠICE ONLINE
Foto
Cestu viackrát pretína potok Žarinec / KOŠICE ONLINE
Foto
Na rázcestí bočíme doľava, smerom hore k lúke / KOŠICE ONLINE

Pri posledných rodinných domoch končí aj asfaltová cesta a priamo predo mnou už zurčí spomínaný jareček. Presný názov tohto potôčika je Žarinec a prvých pár metrov je celkom nepríjemných a celkom oceňujem, že som sa sem vybral na bicykli a jarok je čiastočne zamrznutý. Vďaka tomu ho prekračujem poľahky a bez rizika namočenia nôh. Smerom doľava sa okamžite dostávam na širokú cestičku využívanú poľnohospodármi i lesníkmi. To je už tá dobrá cesta, ktorá ma dovedie k cieľu. Ako som už spomenul, Letecký chodník je bohužiaľ vyznačený iba na mapách, no v podstate sa stačí naozaj iba držať tejto jasnej zvážnice, resp. prístupovej cesty k okolitým poliam. Po pár stovkách metrov opäť pretínam Janovské jarky a cez zalesnené územie sa dostávam až k veľkému poľu – Hájnikovej lúke. Práve tu sa na hornom konci sa nachádza pamätný kríž a informačná tabuľa s lavičkou.

Foto
Tak som ho našiel - kríž na Hájnikovej lúke / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad zhora na rozsiahlu lúku / KOŠICE ONLINE

Tak tu sa to stalo. Tri dni pred Silvestrom 1944 tu nemecký stíhač zostrelil bombardér Handley Halifax MK.V. britského letectva a na jeho palube zahynulo osem poľských vojakov vracajúcich sa z Talianska domov. Siedmich pochovali priamo na lúke a jedného na cintoríne v dedine.

Na trojmetrovom kríži veje poľská vlajka a informačná tabuľa ponúka aj ďalšie cenné fakty. Okrem iného sa dozvieme aj to, že v čase pádu ešte nešlo o oblasť Radatíc, ale Meretíc. Obec Radatice totiž vznikla až v roku 1964 zlúčením Meretíc a Radačova.

Foto
Nechýbajú informácie v poľštine / KOŠICE ONLINE

Z tohto zaujímavého miesta sa môžem vrátiť do Radatíc rovnakou cestou, no zaujímavejšie je pokračovať ďalej po Leteckom okruhu. Ten vedie ďalej po lesnej ceste, pričom po približne 600 metroch prekročím mostíkom jarok Žarinec a chvíľu sa akoby vraciam späť po druhej strane. Po tristo metroch smerujem pohľad doľava a hľadám cestičku nahor do lesa. Heuréka – značka na strome.

Foto
Na začiatku stúpania do lesa sa konečne objaví turistická značka. Tá nás privedie až do Janova / KOŠICE ONLINE
Foto
Popri náučnom chodníku zaujme roklina / KOŠICE ONLINE

Čuduj sa svet, od tohto miesta je náučný chodník značený veľmi dobre a ostáva teda vyšliapať lesom po značke. Prekonám pritom vyše sto výškových metrov (bicykel musím tlačiť, toto je vyložene úsek pre peších) a po vystúpení z lesa bočím na poli doprava. Poľná cesta vedie k lesu nad obcou Janov a počas klesania objavujem parádny singletrack. Ide o janovský bikepark, ktorý ponúka viaceré drevené mostíky a na svoje si tu prídu aj nároční bikeri. Ja medzi takýchto adrenalínových zjazdárov nepatrím a s mojim bicyklom bez zadného odpruženia by som sa tu rozčapil na prvom strome. Nebudem pokúšať šťastie, aj keď na cintorín by som to nemal ďaleko. Bikepark totiž začína vedno s miestnym lyžiarskym vlekom a jeho nástupnú stanicu lemujú staré hroby. Snáď nejde o obete lyžovačky či cyklozjazdov.

Foto
Po výstupe cez les na lúku sa naskytá krásny výhľad / KOŠICE ONLINE
Foto
V bikeparku nájdeme množstvo mostíkov / KOŠICE ONLINE
Foto
Skoky z takýchto mostíkov sú len pre extrémistov / KOŠICE ONLINE
Foto
Záver bikeparku nás privádza k lyžiarskemu vleku / KOŠICE ONLINE
Foto
Blízko pri vleku zaujmú staré hroby / KOŠICE ONLINE
Foto
Drevené sochy pri kostole v Janove / KOŠICE ONLINE
Foto
Turistické značenie od Janova je lepšie ako od Radatíc / KOŠICE ONLINE

Bezprostredne pod vlekom sa nachádza aj janovský kostol, ktorého okolie skrášľujú viaceré drevené sochy. Ostáva už len dokončiť okruh a vrátiť sa späť do Radatíc (tieto obce sú vzdialené iba jeden kilometer). Buď po hlavnej ceste, alebo skrz dedinu paralelnou poľnou cestou. Pohľad na tracker hovorí, že celý Letecký okruh meral približne 6,7 kilometra. Čiže tak akurát.

Komentáre